Ana Menü

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı

 

Giriş yaparken Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcısı ile sorun yaşıyorsanız, lütfen hesabınızı kurtarmak için yardım sayfamızı (help.steampowered.com) kullanın.

 

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı Nedir?

 

Sorun Giderme

 

Genel Sorular

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı Nedir?

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı, Steam hesabınıza ek güvenlik seviyesi sağlayan bir Steam Mobil Uygulaması özelliğidir. Kimlik doğrulayıcı, Steam hesabınıza her giriş yaptığınızda kullanmanız gereken bir kod oluşturur. Bu kod her 30 saniyede bir değişir, sadece bir defa kullanılabilir ve tahmin edilemez.

Bu sistem (yaygın adıyla iki faktörlü kimlik doğrulama) sadece kullanıcı adı ve parola kullanmaktan daha güvenlidir.

Valve, hesabınıza telefon numarası eklemenizi şiddetle tavsiye eder. Bu işlem, erişiminizi kaybetmeniz durumunda hesabınızı kurtarmayı çok daha kolay hale getirecektir.

Kimlik doğrulayıcının çalışması için telefonunuzun internete bağlı olmasına gerek yoktur (ancak telefonunuzun saatinin doğru olması gerekir).

Neden Steam hesabıma telefon numarası eklemeliyim?

Hesabınıza telefon numarası eklemeniz, şifrenizi unutmanız veya hesabınızın çalınması gibi durumlarda hesabınızı kurtarmanız için size daha fazla seçenek sunar. SMS mesajlarını kullanarak şifrenizi sıfırlayabilir veya Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcınızı bir telefondan diğerine taşıyabilirsiniz.

Steam hesabıma bir telefon numarasını nasıl eklerim?

Hesabınıza bir telefon numarası eklemek ya da daha önce eklenen bir numarayı yönetmek için:

 • Steam'e giriş yapın (uygulamayı ya da internet tarayıcısını kullanarak) ve sağ üst köşede bulunan profil adınıza tıklayın.
 • Açılır menüden "Hesap Detayları"nı seçin.
 • "İletişim Bilgileri" başlığının altındaki "Bir telefon numarası ekle"ye tıklayın. Eğer hesabınıza zaten bir telefon numarası eklenmiş ise o zaman sadece "Telefon numaranızı yönetin" seçeneğini göreceksiniz.
 • Telefon numaranızı girin ve "İleri" seçeneğine tıklayın. Onay kodunuzu içeren bir SMS göndereceğiz. Sahip olduğumuz bilginin doğruluğunu onaylamamız için bu kodu girin.
 • İşte bu kadar!

Artık SMS kullanarak parolanızı sıfırlayabilir veya Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcınızı bir telefondan diğerine taşıyabilirsiniz

Bir Steam hesabıyla aynı anda yalnızca bir telefon numarasının ilişkilendirilebileceğini unutmayın.

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcıyı nasıl etkinleştiririm?

Kurulum kılavuzuna buradan göz atın

Kimlik doğrulayıcıyı kullanarak nasıl giriş yaparım?

Eğer hesabınızda kimlik doğrulayıcı etkinse, kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra o anda mevcut olan kodu girmeniz istenecek.

 • Steam Mobil Uygulamasını açın. Eğer telefonunuzda giriş yapılmışsa, mevcut kodunuzu görmek için Steam Guard menüsüne gidin (en üstteki menü seçeneği). (Eğer telefonunuzda Steam'e giriş yapılmamışsa, mevcut kodunuz giriş sayfasında görüntülenebilir).
 • Sizden istendiğinde mevcut kodunuzu girin. Merak etmeyin, eğer telefonunuzdaki kod kırmızıya döner ve değişirse eski kodu girmek için biraz daha zamanınız olacak.

Bir kodu birden fazla kullanamayacağınız gibi eski kodları da kullanamazsınız. Yani bir kodu kullandıysanız başka bir kod kullanmadan önce kodun değişmesini beklemeniz gerekmektedir.

Asla Kimlik doğrulayıcı kodlarınızı başka biriyle paylaşmamalısınız ve Valve tarafından işletilmeyen hiçbir internet sitesine bu kodları girmemelisiniz. Steam Destek sizden herhangi bir kodu asla istemez.

Kimlik doğrulayıcı kodum nerede?

Hesabınız için mevcut kod, Steam Mobil Uygulaması tarafından sağlanır.

 • Steam Mobil Uygulamasını açın.
 • Eğer giriş yapılmamışsa, mevcut kodunuzu giriş sayfasında görebilirsiniz.
 • Eğer giriş yapılmışsa, mevcut kodunuzu görüntülemek için Steam Guard menüsüne gidin.

Telefonum yok. Mobil doğrulamayı yine de kullanabilir miyim?

Şu an için kullanamazsınız. Desteklenen bir telefona ihtiyacınız var.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanın en iyi yolu nedir?

Öncelikle, hesabınız için daha iyi korumayı etkinleştirmenin size süper güçler vermeyeceğini anlamalısınız.

 • Parolanızı veya mobil doğrulama kodunuzu asla başkalarıyla paylaşmayın.
 • Kullanıcı adınızı, parolanızı veya doğrulama kodunuzu Valve tarafından işletilmeyen bir web sitesine yazmayın. Adresleri dikkatle inceleyin. Kötü niyetli kişilerin, zekice yapılan yanlış yazımlar ile bağlantıların Valve'a aitmiş gibi görünmesini sağlaması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Herhangi bir şüpheniz varsa bu bağlantılara tıklamayın.
 • Parolanızı veya doğrulama kodunuzu asla başkalarına söylemeyin. Steam Destek (veya herhangi bir Valve çalışanı) sizden bu bilgileri hiçbir koşulda istemeyecektir.
 • E-posta veya sohbet sırasında önerilen programları asla indirmeyin ve çalıştırmayın; bu programların neredeyse tamamı ya sahtekarlık içindir ya da kötü amaçlı yazılım barındırır.
 • Asla Steam'i temizleyeceğini, optimize edeceğini veya düzelteceğini iddia eden programları indirmeyin ve çalıştırmayın (program hesabınızı çalmak isteyen kötü amaçlı bir yazılım olabilir)

Acil bir durum olduğunda kullanmak üzere yedek kodlarınızı yazdırmanızı öneriyoruz.

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcıyı nasıl devre dışı bırakabilirim?

İki faktörlü doğrulamayı hesabınızdan kaldırmak için Steam Mobil Uygulamasında Steam Guard menüsüne gidin. "Doğrulayıcıyı Kaldır"ı seçin. Karşınıza gelecek onay penceresinde "Doğrulayıcıyı Kaldır"ı tekrar seçerek işlemi onaylayabilirsiniz.

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı hangi cihazlarda çalışır?

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı Apple iOS 6.1 veya üst sürümünü kullanan, Android 2.2 (Froyo) veya üst sürümünü kullanan ve Windows Phone 8.1 veya üst sürümünü kullanan cihazlarda çalışır.

Sorun Giderme

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcısı ile giriş yaparken sorun yaşıyorsanız, hesabınızı kurtarmak için lütfen destek sitemizi (help.steampowered.com) kullanın.

 

Öğelerim neden bekletiliyor?

Mobil Kimlik Doğrulayıcı eklenmeden önce veya eklendikten sonraki ilk 7 gün içerisinde oluşturulan bütün takas ve Pazar listelemeleri 15 gün boyunca bekletilir. Mobil Kimlik Doğrulayıcı eklenmesinin üzerinde 7 gün geçtikten sonra oluşturulan takas veya Pazar listelemeleri Steam tarafından bekletilmez. Mobil Kimlik Doğrulayıcı eklemek mevcut öğe bekletme sürelerini azaltmayacaktır.

Takas ve Pazar bekletmeleri veya öğelerin Steam tarafından bekletilme nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi edinin.

Takas yapamamanıza veya Pazar'ı kullanamamanıza yol açabilecek nedenler ya da Takas ve Pazar Kısıtlamaları hakkında ayrıntılı bilgi edinin.

Steam Mobil Uygulamasından çıkış yapmış görünüyorum ve doğrulama kodlarını göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Telefonunuzdaki uygulamanın güncel olduğundan emin olun ve uygulamayı baştan başlatın. Bu, genellikle uygulamanın baştan başlatılması ile çözülebilen ve nadir görülen bir sorundur. Uygulamayı silip tekrar yüklemeyin. Uygulamayı telefonunuzdan silerseniz https://help.steampowered.com adresinden kimlik doğrulayıcınızı sıfırlamanız gerekecektir.

Yardım edin, telefonu kaybettim (veya sattım) ve giriş yapamıyorum! Ne yapacağım?

Mümkünse mobil telefon operatörünüz ile iletişime geçerek aynı telefon numarasını kullanan bir telefon almalısınız. Steam, telefon numaranıza SMS mesajı gönderebilir ve aşağıda anlatılan yöntemi kullanarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Telefonunuza erişiminiz yoksa ve kurtarma koduna sahip değilseniz Steam Destek'ten yardım almanız gerekecektir. Bu sayfanın sağ üst kısmında yer alan "Steam Desteğine Ulaşın" butonunu kullanarak kimlik doğrulayıcınızı kaldırmak üzere yardım alın. Steam Hesabınızda kullanılmakta olan e-posta adresine erişiminiz yoksa lütfen destek talebinizde hesap sahipliği kanıtı sağlayın.

Doğrulama kodlarım çalışmıyor!

Kimlik doğrulama kodlarını kullanarak giriş yapamıyorsanız:

 • Telefonunuzun saatini kontrol edin ve doğru olduğundan emin olun. Kimlik doğrulama kodları telefonunuzun saati kullanılarak oluşturulur ve telefonunuzun zamanı yanlışsa kodlar da yanlış olacaktır.
 • Doğrulayıcıyı etkinleştirdiğiniz birden fazla hesabınız varsa, doğru hesap için kod girdiğinize emin olun.

Kimlik doğrulayıcıyı hesabınızdan kaldırabilirsiniz. Bilgi için aşağıda yer alan kimlik doğrulayıcıyı kurtarma bölümüne bakın.

Kimlik doğrulayıcımı yeni telefonuma taşıyabilir miyim?

Evet taşıyabilirsiniz.

Kimlik doğrulayıcınızı yeni bir telefona aktarmak için (işlemi gerçekleştirenin siz olduğunuzu onaylayabilmemiz amacıyla mesaj gönderebilmemiz için) hesabınızla ilişkili telefon numarasına erişiminizin olması gereklidir.

Yeni aygıtınızdaki Steam Mobil Uygulamasından hesabınıza giriş yapmayı deneyin. Uygulama size kimlik doğrulama kodunuzu sorduğunda "Lütfen yardım edin, artık Mobil Kimlik Doğrulayıcı kodlarıma erişimim yok."u seçin. Uygulamada gösterilen talimatları uygulayarak kimlik doğrulayıcıyı yeni aygıtınıza aktarabilir veya eski aygıtınızdan kaldırabilirsiniz.

Kimlik Doğrulayıcıyı aktardıktan sonra, bu işlemin kötü niyetli bir kişi tarafından yapılmış olma ihtimaline karşı ve öğelerinizi korumak amacıyla takaslarınız ve pazar listelemeleriniz iki gün boyunca bekletilecektir. Takas bekletmeleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Steam Takas ve Pazar Bekletmeleri makalemize göz atın.

Yakında yeni bir telefon alıyorum. Neler yapmalıyım?

Eğer telefon numaranızı değiştirmiyorsanız önceden hazırlanmak için bir şey yapmanız gerekmez. Yeni telefonunuzu aldığınızda önceki sorunun yanıtında verilen adımları kullanarak mobil kimlik doğrulayıcınızı yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama etkinse ve eski telefon numaranıza erişiminizi kaybedecekseniz:

 • Kimlik doğrulayıcıyı devre dışı bırakın (Steam Guard menüsüne gidin ve "Doğrulayıcıyı Kaldır"ı seçin). Bu işlemin takas yapmanızı ve Topluluk Pazarını kullanmanızı 15 gün boyunca önleyeceğini unutmayın. Mümkünse devre dışı bırakmak yerine kimlik doğrulayıcıyı aktarmanızı öneriyoruz.
 • Hesabınızdan çıkış yapın (iOS'te Çıkış Yap menüsüne, Android uygulamasında Ayarlar / Çıkış Yap'a gidin).

Telefonunuzu satmadan veya başkasına vermeden önce fabrika ayarlarına dönüş yapmanızı ve tüm kişisel bilgilerinizi silmenizi öneriyoruz.

Telefon numaramı hesabımdan nasıl kaldırırım?

İnternet tarayıcısından mağazaya giriş yapın. Ardından:

 • Hesap detayları sayfanıza gidin (internet sayfasının üst kısmında, profil adınızın altında görüntülenebilir).
 • Telefon numaranızı yönetin'e tıklayın.
 • Numarayı kaldır'a tıklayın.
 • Kimlik Doğrulayıcıdaki mevcut kodu girerek veya telefonunuza SMS kodu gönderilmesini sağlayarak telefon numaranızı kaldırabilirsiniz. Bu seçeneklerden birini seçin ve talimatları takip edin.

Telefonumu kaybetmem durumunda yedek kodlara ulaşmamın bir yolu var mı?

Evet. Acil bir durumda kullanmak üzere yedek kod oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak çok kolaydır:

 • Steam mağazasına giriş yapın.
 • Sayfanın sağ üst tarafında yer alan hesap açılır menüsüne gidin ve Hesap detayları'nı seçin.
 • Ardından Steam Guard'ı Yönet'i seçin.
 • Yedek Kodları Al'a tıklayın.
 • Telefon numaranıza SMS ile gönderilen kodu girmeniz gerekecek.
 • Telefonunuz tarafından oluşturulan kodlar yerine kullanabileceğiniz birtakım kodların yer aldığı bir sayfa göreceksiniz. Ayrıca her kod oluşturulduğunda ve bu kodlar her kullanıldığında Steam tarafından, hesabınıza bir e-posta gönderilecektir.

Bilgisayarınızda saklamak yerine bu kodların çıktısını almanız iyi bir fikir olabilir. Kodların ekran görüntüsünü almayın.

Kurtarma kodumu kaydetmedim, nerede bulabilirim?

Steam Mobil Uygulamasına giriş yapın, menüden Steam Guard'ı seçin; Steam Guard sayfasında "Kurtarma Kodum" seçeneğini göreceksiniz. Steam Mobil Uygulamasına giriş yapamıyorsanız, güvenlik amacıyla kurtarma kodunuzu görüntüleyemeyeceksiniz.

SMS mesajlarını almıyorum!

Steam’den gelen SMS mesajlarını alamıyorsanız telefon operatörünüz ile iletişime geçerek hattınızın bu mesajları almaya açık olduğunu doğrulayın. Mesajlarımız 6 haneli telefon numarasından gönderilebilir; operatörünüzün bu mesajları desteklediğinden emin olun. Ayrıca telefonunuza çok sayıda SMS mesajı gönderildiyse Steam mesaj göndermeyi durduracaktır. Bu yüzden bir saat kadar beklemek, mesajların tekrar gönderilmesine izin verebilir. Son olarak, lütfen telefonunuzun hafızasının dolu olmadığından emin olun.

Telefon numaram neden çalışmıyor?

Öncelikle telefon numaranızı uluslararası formata uygun olarak girdiğinizden emin olun ("+" ve ülke kodunuz başa gelecek).

Ülke kodunuzun doğru olduğundan emin olun (Steam, konumunuzu tahmin etmeye çalışır ancak telefon numaranızın altında yer alan menüden konumunuzu seçebilirsiniz).

Valve, VOIP, kısa mesaj alamayan numaralar vb. bazı telefon numaralarının kullanımına izin vermez. Telefon numaranız reddediliyorsa ve bu durumun bir hata sonucu gerçekleştiğini düşünüyorsanız lütfen "Steam Desteğine Ulaşın" butonuna tıklayarak Destek'e ulaşın.

Genel Sorular

Telefon numaram VOIP olduğu gerekçesiyle neden engellendi?

Güvenlik gereksinimlerimizi karşılamadığı için yeni VOIP numaralarını Steam'de kabul edemiyoruz. Telefon numaranız VOIP olduğu gerekçesiyle engellendiyse Steam'de kullanmak için faturalı veya faturasız bir hat edinmelisiniz. Bazı GSM operatörleri, cep telefonu planlarında VOIP teknolojisini kullanmaktadır ve bu, tarafımızca desteklenmemektedir. Telefon numaranızın VOIP olduğu belirlenirse bu durum size sistemimiz tarafından bildirilecektir.

Steam hesabımı doğrulamak için birden fazla telefon kullanabilir miyim?

Hayır. Hesapta aynı anda yalnızca bir kimlik doğrulayıcı etkin olabilir.

Telefon numaramı farklı hesaplarda kullanabilir miyim?

Evet. Aynı telefon numarasını birden çok hesapta kullanabilirsiniz. Mobil Uygulamadan her bir hesaba giriş yaptıktan sonra talimatları takip ederek Steam Guard Mobil Doğrulayıcıyı birden fazla hesap için aynı telefonda etkinleştirebilirsiniz. O anda hangi hesaba giriş yapılmış olduğuna bakılmaksızın, uygulama tüm hesaplar için kod sağlayacaktır. Steam Abonelik Sözleşmesi, kuralları ve kısıtlamaları çerçevesinde aynı telefon numarasına sahip hesaplar, aynı kişiye ait muamelesi görebilir.

Gönderdiğiniz SMS mesajları için benden ücret alınıyor mu?

Standart mesajlaşma ücretleri uygulanabilir; doğrulamak için mobil telefon planınızı kontrol edin.

Steam'de kimlik bilgilerimi kaydettiğim zaman neden benden kod istenmiyor?

Hesabınıza girişinizi hızlandırmak amacıyla Steam istemcisi kimlik bilgilerinizi kaydettiğinizde kod girmeniz gerekmez. Dilerseniz kimlik bilgilerinizi kaydetmeyerek her girişinizde kod istenmesini sağlayabilirsiniz. Steam istemcisinin ayarlarında, Hesap sekmesinin altında yer alan "Hesap referanslarımı bu bilgisayara kaydetme" kutucuğunu işaretleyerek bunu değiştirebilirsiniz.

VAC ve oyun yasaklamaları aynı telefon numarasına sahip tüm hesaplara uygulanır mı?

Kaydedilmiş telefon numarasına sahip olan bir hesap VAC veya oyun yasaklaması alırsa, aynı telefon numarasını kullanan diğer hesaplar da bu yasaklamaları alacaktır. Diğer hesaplar, yasaklama alan oyuna sahip değilse bu yasak yine de uygulanır ve bu hesaplarda yasaklama alınan oyun satın alınamaz. Hesapta yer alan telefon numarası üç ay boyunca yasaklanır ve bu süre dolmadan başka bir hesaba eklenemez. Alınan her yasaklama ile telefon numarasına uygulanan bekleme süresi artacaktır.

Bu özellik tüm oyunlar için geçerli değildir ve geliştiricilerin takdirine bağlı olarak kullanılacaktır.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın
Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı Steam Guard: Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı nasıl kurulur