Ana Menü

VAC Nedir?

VAC "Valve Anti-Hile"nin kısaltmasıdır. Kullanıcıların bilgisayarlarında kurulu olan hileleri tespit etmek için kullanılan otomatikleştirilmiş bir sistemdir. Bir kullanıcı tanımlanabilir hile yazılımı kullanan bir bilgisayardan VAC korumalı bir sunucuya bağlanırsa, VAC sistemi kullanıcıyı gelecekte VAC korumalı sunucularda oynamaktan yasaklar.

VAC sistemi hileleri, hile imzalarını kullanarak sağlıklı bir şekilde belirler. Bir oyuncuyu diğer oyuncuya karşı üstün kılacak herhangi bir üçüncü parti değişiklik, hile veya uygun olmayan yazılım olarak sınıflandırılır ve VAC yasaklamasını harekete geçirir. Bu durum, oyunun dinamik bağlantı kütüphaneleri ve çalıştırılabilir dosyaları üzerinde yapılan değişiklikleri de içerir.

Sunucu yöneticileri oyuncuları özel olarak yasaklayabilmesine karşın VAC yasaklaması yapamaz.

Aşağıdakiler VAC yasaklaması kapsamında değildir:

  • X-Fire veya Overwolf gibi sohbet yazılımları kullanmak
  • Sistem donanımı yapılandırmaları
  • Ekran kartı sürücüleri gibi, güncellenmiş sistem sürücüleri
 

VAC tarafından yasaklanmayacağımdan nasıl emin olabilirim?

Sadece güvenilir makinelerden VAC korumalı sunuculara bağlanın; eğer Steam'e bağlandığınız makinede hile yazılımının olup olmadığından emin değilseniz asla VAC korumalı sunucularda oynamayın.

Betikler ve özel görünümler gibi oyunlarda değişiklik yapan dosyaları yüklerken dikkatli olun. Sadece güvenilir kaynaklardan içerik indirin. Hileciler, bazen başkalarının yasaklanması için hilelerini çeşitli yollarla gizlerler.

Kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen şu SSS maddesine göz atın: Hesap Güvenliği Tavsiyeleri

Valve'ın politikaları hakkında daha fazla bilgiye Steam Abonelik Sözleşmesi üzerinden ulaşılabilir.

Eğer VAC tarafından yasaklanırsam bu hesabım için ne anlama gelir?

VAC yasaklamalarının hesabınızı nasıl etkilediği konusunda detaylı bilgi için lütfen şu SSS sayfasına göz atın: VAC yasaklandım

Nasıl yeni bir hileyi rapor edebilirim?

Eğer yeni bir hileyi, özellikle de gizli hileleri (herkese açık bir internet sitesinde bulunmayan) biliyorsanız ve bu hileleri içeren bağlantılar verebilecek ya da asıl kütüphane dosyalarını sağlayabilecekseniz lütfen aşağıdaki e-posta adresine hile hakkında yeterli bilgi içeren bir e-posta gönderin:

vacreview@valvesoftware.com

Tüm e-postalar VAC geliştirme takımı tarafından okunmakta ve incelenmektedir.

Bir hileciyi nasıl rapor edebilirim?

Eğer bir hileci ile birlikte ya da bir hileciye karşı oynadığınızı düşünüyorsanız lütfen Şüpheli Hilecileri Rapor Etme SSS sayfasındaki yönergeleri takip ederek hileciyi rapor edin.

Not: Kullanıcılar tek bir bildiriye dayanarak yasaklanmazlar. Bir hesaba VAC yasağı uygulamadan önce diğer faktörlerde göz önüne alınır.

Hangi oyunlar VAC korumasına sahiptir?

Buraya tıklayarak VAC korumasına sahip olan oyunların bir listesini mağazada görüntüleyebilirsiniz.

Eğer VAC yasaklamasına sahipsem güvenli olmayan sunucularda oynayabilir miyim?

Eğer oyun güvenli olmayan sunuculara sahipse evet, oynayabilirsiniz.

Bazı VAC korumasına sahip oyunlar VAC korumasına sahip olmayan sunucular oluşturulmasına izin verebilir. VAC yasaklamasına sahip oldukları oyunlarda oyuncular hala o oyunun güvenli olmayan sunucularında oynayabilirler. Lütfen tüm oyunların güvenli olmayan sunuculara sahip olmadığını unutmayın.

Eğer kütüphanemi paylaştığım birisi hile yaparsa ben de ceza yer miyim?

Aile Paylaşımı ayrıcalıklarınız iptal edilebilir ve hesabınızda başkaları tarafından hile ve dolandırıcılık yapılırsa VAC yasağı alabilirsiniz. Ayrıca, VAC yasağına sahip oyunlar hesaplar arasında paylaştırılamaz. Sadece güvenli olduğunu bildiğiniz Steam Hesaplarına ve bilgisayarlara yetki vermenizi öneririz. Ve her zaman olduğu gibi, şifrenizi kimseye vermeyin.

Sunucu yasaklaması ile VAC yasaklaması arasındaki fark nedir?

VAC yasaklaması Steam'de bulunan tüm güvenli sunucularda oynamanızı engeller. Sunucu yöneticileri size Sunucu yasaklaması uygulayabilir ancak bu yasaklamalar VAC yasaklaması yerine geçmez. Valve olarak Sunucu yasaklamalarını önleyemeyiz; sunucuyu kim yönetiyorsa o kişi, istediği sebepten dolayı istediği oyuncuyu yasaklayabilir.

Büyük bir sunucu kitlesi tarafından yasaklandığınızı keşfettiyseniz, büyük olasılıkla Steambans veya Punkbuster gibi üçüncü parti yasaklama aracı tarafından yasaklanmışsınızdır. Bu üçüncü parti araçlar ortak bir yasaklanmış kimlik veri tabanını kullanır. Bu araçlar Steam ile ilişkili değildir ve bu sorunu çözmede size yardımcı olamayız.

Bilgisayarınızda bir hile kurulu iken VAC korumalı sunuculara girmediğiniz sürece VAC sistemi tarafından yasaklanmazsınız.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın
Valve Anti Hile Sistemi (VAC) Güvenli bağlantı başarısız, Steam girişi yapılmadı veya VAC sunucularına bağlanılamadı
Valve Anti Hile Sistemi (VAC) VAC yasaklaması aldım
Valve Anti Hile Sistemi (VAC) Kötü Davranan Adminler, Yeni Hileler ve Hile Web Siteleri
Valve Anti Hile Sistemi (VAC) Modern Warfare 2'de Hile Tespit Edildi