Menu główne

System Valve Anti-Cheat (VAC)

Blokady VAC są trwałe, nie podlegają dyskusji, a Pomoc techniczna Steam nie może ich zdjąć.

 

Jeżeli blokada VAC została nałożona nieprawidłowo, zostanie zdjęta automatycznie. Jeżeli chcesz porozmawiać o systemie Valve Anti-Cheat ze społecznością, możesz to zrobić tutaj.

Często zadawane pytania:

Czym jest VAC?

VAC to skrót od Valve Anti-Cheat - automatycznego systemu, który został zaprojektowany w celu wykrywania programów do oszustw zainstalowanych na komputerach użytkowników. Jeżeli użytkownik łączy się z serwerem zabezpieczonym przez VAC z komputera, na którym są zainstalowane znane programy do oszustw, to system VAC nałoży na użytkownika blokadę i nie będzie on mógł grać w przyszłości na serwerach zabezpieczonych przez VAC.

System VAC niezawodnie wykrywa oszustwa za pomocą odpowiednich sygnatur oszustw. Wszelkie modyfikacje, dzięki którym gracz zyskuje przewagę nad innym, klasyfikowane są jako oszustwo lub hacking i wywołują blokadę VAC. Wlicza się w to modyfikacje głównych plików wykonywalnych gry oraz bibliotek łączonych dynamicznie (DLL).

Administratorzy serwerów mogą nakładać blokady na konkretnych graczy, ale nie mogą nakładać blokad VAC.

Poniższe rzeczy nie wywołają blokady VAC:

  • Korzystanie z programów do czatu, takich jak X-Fire lub Overwolf
  • Konfiguracje sprzętowe systemu
  • Zaktualizowane sterowniki systemowe, np. karty graficznej

Jak mogę się upewnić, że nie otrzymam blokady VAC?

Aby mieć pewność, że nie otrzymasz blokady VAC, używaj tylko zaufanych komputerów do grania na serwerach zabezpieczonych przez VAC. Jeżeli nie masz pewności, że komputer, z którego łączysz się ze Steam posiada zainstalowane oszustwa, nie graj na serwerach zabezpieczonych przez VAC.

Zachowaj ostrożność podczas instalowania modyfikacji gier, takich jak skrypty lub niestandardowe skórki. Pobieraj niestandardową zawartość z zaufanych źródeł. Hackerzy mogą złośliwie ukrywać swoje programy do oszustw, żeby sprawić, że inni otrzymają blokadę VAC.

Więcej informacji na temat ochrony siebie i swojego konta znajdziesz w naszych zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa konta.

Dodatkowe informacje na temat polityki Valve znajdziesz w Umowie użytkownika Steam.

Posiadam blokadę VAC - co to oznacza dla mojego konta?

Szczegółowe informacje na temat wpływu blokady VAC na twoje konto znajdziesz w artykule o nazwie „Moje konto otrzymało blokadę VAC”.

Jak mogę zgłosić nowy program do oszukiwania?

Jeżeli wiesz coś na temat nowego programu do oszukiwania, a w szczególności prywatnego (takiego, który nie jest dostępny na publicznej stronie) oraz możesz dostarczyć linki lub odpowiednie pliki binarne, wyślij nam wiadomość e-mail ze stosownymi informacjami na poniższy adres:

vacreview [małpa] valvesoftware [kropka] com

Wszystkie wiadomości są czytane i weryfikowane przez zespół ds. rozwoju VAC.

Jak mogę zgłosić oszusta?

Jeżeli uważasz, że w twojej grze znajdował się oszust, wykonaj instrukcje znajdujące się w artykule dotyczącym zgłaszania podejrzanych o oszustwa.

Uwaga: nie można otrzymać blokady VAC tylko na podstawie zgłoszeń. Zanim blokada VAC zostanie nałożona, pod uwagę muszą zostać wzięte również inne czynniki.

Które gry posiadają zabezpieczenie VAC?

Listę gier z włączonym VAC można znaleźć stronie głównej Sklepu Steam, klikając tutaj.

Posiadam blokadę VAC - czy mogę grać na niezabezpieczonych serwerach?

Tak, jeżeli gra takowe oferuje.

Niektóre gry zabezpieczone przez VAC posiadają serwery, które nie są zabezpieczone przez VAC. Użytkownicy posiadający blokady VAC wciąż mogą grać na niezabezpieczonych serwerach gry, w której otrzymali blokadę VAC. Zwróć uwagę, że nie wszystkie gry posiadają niezabezpieczone serwery.

Czy otrzymam blokadę, jeżeli użytkownik, z którym współdzielę swoją bibliotekę, będzie oszukiwać?

Możemy odebrać ci dostęp do funkcji udostępniania gier, a twoje konto może otrzymać blokadę VAC, jeżeli osoba pożyczająca od ciebie gry dopuści się oszustwa lub wyłudzenia. Dodatkowo nie będzie można współdzielić gier zabezpieczonych przez VAC. Zalecamy autoryzację znanych ci kont Steam oraz komputerów, co do których bezpieczeństwa masz całkowitą pewność. I pamiętaj, nigdy nie zdradzaj nikomu swojego hasła i nie dziel się swoim kontem.

Jaka jest różnica pomiędzy blokadą VAC a blokadą na serwerze?

Blokady VAC uniemożliwiają ci grę na serwerach zabezpieczonych przez VAC na całej platformie Steam. Administratorzy serwerów mogą nałożyć ci blokadę na serwerze, ale nie są one tak poważne jak blokady VAC. Valve nie może zapobiec blokadom na serwerach - właściciel serwera może nakładać blokady z dowolnego powodu.

Jeżeli okaże się, że posiadasz blokady na wielu serwerach społeczności, to istnieje szansa, że posiadasz blokadę nałożoną przez inny program, taki jak np. Steambans, czy Punkbuster. Wiele serwerów korzysta z tych programów i współdzielą one bazę danych użytkowników posiadających blokady. Te narzędzia nie mają związku z platformą Steam i nie możemy pomóc ci w rozwiązaniu tego problemu.

Nie otrzymasz blokady VAC, dopóki nie dołączysz do serwera zabezpieczonego przez VAC, mając jednocześnie zainstalowany program do oszustw.

Powiązane artykuły
System Valve Anti-Cheat (VAC) Komunikaty „Bezpieczne połączenie nie powiodło się”, „Nie zalogowano na Steam” lub „Nie można połączyć z serwerami VAC”
System Valve Anti-Cheat (VAC) Moje konto otrzymało blokadę VAC
System Valve Anti-Cheat (VAC) Administratorzy nadużywający uprawnień, nowe oszustwa i strony o oszustwach
System Valve Anti-Cheat (VAC) Oszustwo wykryte w Modern Warfare 2