Ana Menü

Oyun Geliştiricisi tarafından yasaklanma (Oyun Yasağı)

Oyun oynamak keyif vermelidir. Mümkün olan en iyi çevrimiçi çok oyunculu oyun deneyiminiz için Valve, geliştiricilere hile kullananlar gibi oyunbozan oyuncuları yakalayıp yasaklaması için kendi sistemlerini uygulama yetkisi veriyor.

Oyun geliştiricileri oyunlarında herhangi bir oyun bozan oyuncu tespit ettiklerinde Valve'e haber verirler ve Valve hesaba oyun yasağı uygular. Yalnızca oyun yapımcıları bir oyun yasağı kararından sorumludur. Valve sadece oyun geliştiricileri tarafından istenen oyun yasağını yerine getirir.

Belirli bir oyundaki oyun yasağı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen o oyunun geliştiricisi ile iletişime geçiniz.

Bu neden uygulamaya konuldu?

Oyun yasaklamaları üçüncü parti oyun geliştiricilerine Valve Anti Hile (VAC) sistemi ile uygun bir şekilde kullanılması üzere kendi anti hile sistemlerini kullanma becerilerini sağlamak için duyuruldu. Ayrıca CS:GO oyun yasaklamalarını Overwatch sistemi ile sağlamaktadır. Oyun yasaklamaları Valve'ın yasaklama alt yapısını kullanmak yerine kendi yasaklama izleme sistemlerini kullanmalarına izin vermektedir.

Son zamanlarda oyun yasaklamaları kullanıcıların Steam profil sayfalarına eklenmiştir. Bunun iki sebebi var. Birinci sebebi kullanıcıların korumalı sunuculara neden bağlanamadıklarını bilmelerine yardım etmektir. Çoğu kullanıcı henüz hesaplarındaki yasaklamayı görmediklerinden dolayı eşleştirme sunucularına bağlanırken aldıkları hataya şaşırırlar. İkinci sebep ise diğer kullanıcıların hile yapmaktan dolayı şüpeli hatta yasaklanmış olan hesapları görmelerini sağlar. Bir hileci ile oyun oynamak rahatsız edebilir ve bu hangi kullanıcıların eşleştirme sisteminden kaldırıldığı hakkında yardımcı olur.

Eğer bir geliştirici yasaklama talebi için Valve ile iletişime geçerse söz konusu oyuncu o oyunu başlatmaktan mı yoksa Steam'i kullanmaktan mı yasaklanır? Ve ne kadar sürer?

Oyun yasaklamalarının etkisi geliştirici tarafından belirlenir ve VAC yasağı ile tutarlı olmalıdır yani diğer oyuncularla çevrimiçi oynanması veya o oyundaki öğeleri takas etmesinin önlenmesi gibi. Bu kulllanıcının oyunu çevrimdışı başlatmasını ve oynamasını önlemez. Bu kullanıcının Steam'i kullanmasını önlemez.

Oyun yasaklamasının süresi geliştirici tarafından belirlenir. Sadece kalıcı yasaklamalar kullanıcının profil sayfasında görüntülenir. Geçici oyun yasaklamaları veya askıya alımları görüntülenmez.

Bu, geliştiriciler oyunlarımı benden alabilir anlamına mı geliyor?

Hayır. Geliştiriciler sadece VAC ile uyumlu kısıtlamalar getirebilir yani çevrimiçi oynanmasını önleme ve/veya o oyundaki öğeleri takas edilmesini önleme gibi.

Yinede Valve geliştiricinin yasaklama talebini inceleyecek mi?

Geliştiricinin bu sistemi kullanabilmesi için onaylanmış olması gerekmektedir ve Valve ihlaller için geliştiricinin sisteme erişimini iptal etme haklarını saklı tutar.

Bu benim tüm oyunlarıma mı uygulanır? Yasaklanan oyuncular sadece belirli oyunlardan mı yasaklanır yoksa hesapları tüm Steam'den mi yasaklanır?

Bu sadece Valve tarafından o özelliğin onaylandığı oyunlara uygulanır ve bir oyun yasağı sadece bellirli oyuna uygulanır.

'Kalıcı yasaklama' sistemi sadece çevrimiçi oyunlara mı uygulanır yoksa herhangi bir tür oyuna uygulanır mı?

Yasaklama sistemi sadece çok oyunculu oyunlara uygulanır. Yeni özellik olan yasaklamanın Steam profillerinde görüntülenmesi nedeniyle sadece çok oyunculu oyunlara uygulanmaktadır.

Oyuncular yasaklara itiraz edebilir mi?

Oyuncular eğer oyun yasaklamasına itiraz etmek isterlerse geliştiricinin yasaklamanın neden oluştuğuna dair verileri olduğu sürece doğrudan oyun geliştiricisi ile irtibata geçmelidirler.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın
Oyun Geliştiricisi tarafından yasaklanma (Oyun Yasağı) Valve Anti Hile Sistemi (VAC)