Ana Menü

Steam Cloud

Steam Cloud, oyunların bulutu kullanmasına imkân tanıyan bir Steamworks özelliğidir. Oyunlar, oyun ayarları, oyun kayıtları, profil istatistikleri ve diğer kullanıcılarla ilgili veriler gibi farklı verileri saklamak için Steam Cloud'ı kullanabilir. Kategoriler, arkadaş takma adları ve Steam istemcisi Ayarlar menüsü aracılığıyla değiştirilen ayarlar gibi birçok Steam istemci ayarı da Cloud aracılığıyla kaydedilmektedir. Ayarlar giriş yapıldığında Cloud'tan alındığı için hangi makineden giriş yapıldığına bakılmaksızın bu ayarlar o hesap için kalıcı olur.

Sorunlar ve Sorun Giderme

Bulut senkronizasyonunun otomatik olmasından ötürü Cloud ile ilgili meydana gelen sorunlar Steam Desteğin yardım seçenekleri kısıtlıdır. Eğer herhangi bir oyun kaydı veya başka bir veri kaybolduysa, bu verileri kurtarmamız pek mümkün değildir. Bu nedenle, kullanıcıların Cloud'ı etkileyen davranışları bildiklerinden emin olmak istiyoruz ki böyle bir sorunla karşılaşıldığında potansiyel bir veri kaybının önüne geçilebilsin.

Oyunumun Steam Cloud kullandığını nasıl kontrol ederim?

Geliştiriciler hangi kullanıcı dosyalarının yükleneceği de dahil olmak üzere Steam Clould'ın oyunlarından nasıl kullanılacağını tamamen özelleştirebilir.

Steam Mağaza sayfasının sağ üst köşesinde bulunan Steam Cloud logosu bir oyunun Steam Cloud kullandığına delalettir. Ancak hangi dosyaların veya ayarların entegre edildiğini saptamak için geliştiricilerle veya toplulukla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Steam Cloud'ı Etkinleştirmek & Devre Dışı Bırakmak

Steam Cloud Steam ayarlarından her bir oyun için düzenlenebilirken bütün oyunlar için de ayarlanabilir. Bir oyunda Steam Clould'ın işlevselliği devre dışı bırakıldığında oyunda yapılan ilerleme normalde cloud aracılığıyla kaydedilecekken sadece oynanılan makinede yerel olarak kaydedilecektir.

Her bir oyun için ayrı olarak:

 • Steam Kütüphanesinden bir oyuna sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
 • Güncellemeler sekmesi altında Steam Cloud eşitlemesi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Tüm oyunlar için:

 • Steam istemcisinden Ayarlar penceresine gidin ve Cloud sekmesini seçin.
 • Destekleyen uygulamalarda Steam Cloud eşitlemesini etkinleştir kutucuğu kullanılarak Cloud etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Cloud dosyaların yerel olarak nerede depolanıyor?

Cloud dosyaları yerel olarak aşağıdaki varsayılan konumlarda depolanır:

 • PC: C:\\Program Files (x86)\\Steam\\userdata
 • Mac: ~/Library/Application Support/Steam/userdata
 • Linux: ~/.local/share/Steam/userdata
Oyuna özgü Cloud dosyaları:

userdata dosyası o makine üzerinde oturum açmış Steam hesaplarına karşılık gelen benzersiz Steam ID'leri içermektedir.

Steam'de ID dosyaları bu Steam hesaplarıyla ilişkili appID ile listelenen oyunları içerir. Verilen örnek Dota 2 içindir (appID 570):

 • Steam\\userdata\\[steamID]\\570\\
Steam istemcisi cloud dosyaları:

Steam istemcinizde yapılan değişiklikler aşağıdaki konumda yerel olarak saklanmakla birlikte Cloud içinde de depolanır:

 • Steam\\userdata\\[steamID]\\7\\

Steam Cloud etkinliğini gösteren bir kayıt var mı?

Steam, Cloud'a yazılan veya alınan dosyalar olduğunda bir kayıt dosyası oluşturur.

Bunlar yerel olarak aşağıdaki varsayılan konumlarda cloud_log.txt dosyasında depolanır:

 • PC: C:\\Program Files (x86)\\Steam\\logs
 • Mac: ~/Library/Application Support/Steam/logs
 • Linux: ~/.local/share/Steam/logs

Bir Steam Cloud çakışmasını nasıl çözebilirim?

Eğer Steam oyunla ilişkili yerel dosyaların cloud'a depolanandan farklı olduğunu tespit ederse Steam Cloud çakışma penceresi bir oyun başlatıldığında gösterilir.

Bu, o pencerenin gösterildiği sırada kullandığınız makinede veya önceden kullandığınız başka bir makinede gerçekleşmiş olabilir. Dosyaların iki farklı konumda bir eşitleme olmadan değiştirilmiş olması sebebiyle Steam, otomatik olarak hangi dosyanın tutulacağını seçemez.

Büyük bir ihtimalle düzenlenmiş en son tarihli sürümü seçmeyi tercih edeceksiniz. Bu sayede oyununuza en son kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Bununla birlikte, çakışma penceresinde oyun içindeki davranışınızın ve ilerleme durumunuzun nasıl örtüştüğünü dikkatlice düşünmek isteyebilirsiniz. Bu, hangi dosyası seçeceğinize karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Çevrim Dışı Modda oynanan oyunların siz tekrar çevrimiçi olana kadar senkronize olmayacağını ve bu durumun genellikle bir çakışmaya neden olduğunu aklınızda bulundurun.

Steam, Cloud ile dosyaları eşitleyemezse ne olacak?

Bu hata Steam, yerel dosyalarınızı Steam Clould ile eşitleyemediğinde ortaya çıkar. Bu geçici bir sorun olabilirken yönlendirilmesi gereken bir ağ sorununuz da olabilir.

Kullanıcıları oyunu başlatmadan önce hataya neden olan sorunu çözmeye teşvik ediyoruz.

Mesajı görmezden gelmek ve "oyunu oyna" seçeneğini seçmek Cloud ve yerel dosyalarınız arasında bir çatışmaya neden olur ve sonucunda veri veya ilerleme kaybı ortaya çıkar.

Başka bir bilgisayara geçtiğimde bir dosya veya ilerleme kaybedersem ne olacak?

Eğer en son ilerlemenizi göremiyorsanız ve oyunun Steam Cloud kullandığını mağaza sayfasından dikkatlice kontrol ettiyseniz, Steam oyunu kapatmadan önce başarılı bir şekilde Steam Clould ile eşitlenmemiş veya bir önceki veri eşitlemeniz Cloud'a yüklenmiş olabilir.

Özgün dosyanın veya ilerlemenin hâlâ eski makinenizde eşitlenmemiş şekilde bulunması olasıdır. Steam'i o makinede çalıştırmak ve oyunun eşitlenip eşitlenmeyeceğini görmek mümkündür. Eğer işe yararsa ilerleme bir sonraki başlatmanızda yeni makinenizde erişilebilir olacaktır.

Ayrıca, birçok oyun oyun kayıtlarını saklamak için Steam Cloud kullanmamaktadır. Oyunun geliştiricileri eğer yeni bir makine kullanıyorsanız ve eskisine hâlâ erişiminiz varsa oyunun kayıtlarınızı bulmanızda ve aktarmanızda yardımcı olacaktır. Eğer eskisine artık erişiminiz yoksa o oyun kayıtları artık kurtarılamaz demektir.

Steam Destek size Clould sistemin nasıl işlediğine dair daha fazla açıklama sağlayabilir ancak kaybedilen kayıtlarınız ve Clould çakışmalarını çözmek için yardımcı olamayacaktır.

Çapraz platform Cloud verisiyle ilgili bir sorunum varsa ne olacak?

Steam, farklı işletim sistemleri arasında Cloud verisi entegrasyonunu desteklemektedir.

Ancak bütün oyunlar bu özelliği kullanmamaktadır. Çapraz platform entegrasyonuyla ilgili detayları onaylamak için topluluk veya geliştiriciyle iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Steam Cloud Sorun Giderme

Eğer sürekli olarak Steam Cloud'ın işlevselliğiyle ilgili sorun yaşıyorsanız bunun nedeni Cloud ile çakışan veya beklendiği gibi çalışmasını engelleyen bir şeyin olması olabilir.

Aşağıdaki durumların her birisini inceleyerek makinenizin Cloud'ı başarılı bir şekilde çalıştırabildiğinden emin olmanız iyi bir fiikirdir.

Steam'den dış kaynaklı bazı sorun giderme adımlarının ileri seviye olması nedeniyle adımları doğru olarak gerçekleştirdiğinizden emin olmanız için bölgenizdeki bir bilişimciyle iletişime geçerek destek almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yerel Ağ Donanımınızı Yenilemek

Bu, bütün modemlerin & yönlendiricilerin yeniden başlatılmasını kapsar. Ağ donanımı uzun bir süre çalıştıktan sonra yavaş/bozuk hâle gelebilir. Bu, Cloud eşitlemesini normalden uzun sürmesine veya tamamen başarısız olmasına neden olabilir.

Eğer bir kablosuz ağ bağlantısı kullanıyorsanız bu adımı makineniz ve ağ donanımınız arasında doğrudan Ethernet bağlantınız ile bypass etmek isteyebilirsiniz.

Çevrimiçi Bağlantıyı Test Etmek

Bazı internet sağlayıcıları bant genişliğini korumak için çevrimiçi veriyi önbelleğe alır veya sıkıştırır (özellikle cep telefonu ağ bağlantılarında). Bu, Steam'de sorunlara neden olabilir. Tamamen farklı bir ağ bağlantısını, tercihen başka bir servis sağlayıcınınkini, kullanarak sorunu test etmek iyi bir fikir olabilir.

Güvenlik Duvarlarını İncelemek

Bazı güvenlik duvarları Steam'in sunucularıyla iletişime geçmesini engelleyebilir. Güvenlik duvarınızın engellemediğinden emin olmak için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Güvenlik duvarınızı geçici olarak devre dışı bırakmanız veya Steam için bir ayrıcalık eklemeniz bile gerekebilir.

Anti-Virus Yazılımını İncelemek

Antivirüs yazılımı kullanıcı sistemlerine çok derinden bağlanır ve Steam ile sorun oluşturabilecek sürücü ve ağ islemlerini etkileyebilir. Ayrıca bazı oyunların kopyalamayı önleme teknolojisi bir antivirüs taramasında zararlı yazılım olarak görülebilir ve bu yanlış pozitif uyarılarına neden olur.

Antivirüs yazılımınızın Steam ile çakışmadığından emin olmanız için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Yazılımınızı test amaçlı geçici olarak devre dışı bırakmanız bile gerekebilir. Ayrıca Steam için antivirüs yapılandırmanıza (Steam Kütüphane klasörünü canlı izleme hizmetinden hariç tutmak gibi) istisnalar eklemeniz gerekebilir.

Diğer Programları & Hizmetleri İncelemek

Sistem, disk veya ağ etkinliğini izleyen veya değiştiren herhangi bir yazılım bir oyunu çalıştırırken veya indirirken sorunlara neden olabilir. Bu programlar veya hizmetler arka planda çalışır ve genellikle bir antivirüs, reklam engelleme, interneti en iyileştirme, güvenlik duvarları, sistem temizleme, kayıt yazılımı, vekil sunucular, performans hızlandırıcılar vb. gibi yazılımlarla ilişkilidir.

Bu hizmetlerin ve programların Steam ile çakışmadığından emin olmanız için bir teknik destek uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Bunları test amaçlı geçici olarak devre dışı bırakmanız bile gerekebilir.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın