Menu główne

Rynek Społeczności - najczęściej zadawane pytania

Pytania ogólne

Ograniczenia

Opłaty

Podatki i limit 200 sprzedanych przedmiotów

Zlecenia kupna

Weryfikacja karty płatniczej

Pytania ogólne

Jak wystawić przedmiot na sprzedaż?

Wymienialne przedmioty można sprzedać na stronie domowej Rynku Społeczności Steam lub z poziomu ekwipunku danej gry.

Jak kupić przedmiot?

Kliknięcie na przycisk „Kup teraz” obok ceny dowolnego przedmiotu rozpocznie proces kupna. Pamiętaj, że zakupione produkty nie podlegają zwrotom.

Jak usunąć ofertę sprzedaży?

Wszystkie obecnie wystawione przedmioty widoczne są na górze strony domowej Rynku Społeczności. Wszystkie oferty można anulować, klikając przycisk „Usuń”.

Jak dodać środki do Portfela Steam?

Przeczytaj artykuł o Portfelu Steam. Środki Portfela Steam można dodawać poprzez stronę szczegółów konta w kliencie Steam.

Jak mogę wycofać albo anulować ukończoną transakcję i/lub otrzymać zwrot pieniędzy?

Wszystkie zakupy są nieodwracalne – jeżeli przedmiot został przez kogoś zakupiony, opcje anulowania oferty oraz zwrotu pieniędzy nie będą możliwe.

Kto może korzystać z Rynku Społeczności?

Każde konto, które pomyślnie zakupiło produkt w Sklepie Steam. Zakup musi być starszy niż 7 dni, ale nie starszy niż rok. Dodatkowo wymagamy, aby Steam Guard był włączony na takim koncie od co najmniej 15 dni. Pamiętaj, że użycie kodu portfela nie umożliwia korzystania z Rynku Społeczności.

Aby dowiedzieć się więcej nt. potencjalnych utrudnień związanych z korzystaniem z Rynku Społeczności Steam, zalecamy zapoznać się z artykułami poświęconymi ograniczeniom w dokonywaniu wymian i transakcji oraz kontom z ograniczeniami.

Dlaczego nie widzę wszystkich przedmiotów, które chcę sprzedać?

Na Rynku Społeczności Steam można wystawić tylko przedmioty wymienialne. Pomoc techniczna Steam nie jest w stanie modyfikować przedmiotów w twoim ekwipunku tak, aby były możliwe do użycia w wymianie.

Na jakiej zasadzie działają transakcje między różnymi walutami?

Sprzedający oraz kupujący zawsze widzą przedmioty w walucie swojego Portfela Steam. Dla przedmiotów wystawionych w innej walucie niż waluta Portfela Steam kupującego stosujemy kurs wymiany, który aktualizujemy codziennie. Aby widzieć poprawną walutę, należy być zalogowanym na swoje konto Steam. Jeśli nie widzisz swojej waluty na Rynku Społeczności Steam, to prawdopodobnie dlatego, że twój Portfel Steam nigdy nie został założony. Możesz dowiedzieć się więcej o zakładaniu Portfela Steam, odwiedzając artykuł na jego temat.

Gdzie mogę zobaczyć moje transakcje na Rynku Społeczności Steam?

Historia twoich transakcji dostępna jest na górze strony domowej rynku, a także ze strony „Szczegóły konta” dostępnej po kliknięciu nazwy użytkownika w prawym górnym rogu klienta Steam. Dodatkowo po każdej transakcji zostanie do ciebie wysłany paragon e-mailem.

Ograniczenia

Jakie są ograniczenia odnośnie Portfela Steam i wystawiania przedmiotów?

Obecnie Portfele Steam mogą przechowywać środki o maksymalnej wartości 2000$ (lub o zbliżonej wartości w innych walutach), zaś najwyższa cena wystawionego przedmiotu nie może przekroczyć 1800$. Jeśli twój aktualny stan portfela oraz cena obecnie wystawionych przedmiotów przekracza limit 2000$, wystawienie kolejnych przedmiotów nie będzie możliwe. Być może ograniczenia te zostaną zmodyfikowane w przyszłości. Pamiętaj, że jeśli posiadasz kilka kont Steam, stan Portfelów Steam powiązanych z nimi będzie połączony, by zastosować ten limit.

Czy istnieje minimalna albo maksymalna cena przedmiotu na Rynku Społeczności Steam?

Aktualnie nie ma minimalnej ceny przedmiotu na rynku, ale możliwe, że pojawi się w przyszłości. Obecna maksymalna cena dowolnego przedmiotu wynosi 1800$.

Dlaczego Steam Guard jest wymagany?

Wymagamy aktywnej ochrony Steam Guard na okres przynajmniej 15 dni, by pomóc w ochronie twoich przedmiotów i środków portfela w sytuacji, gdy do twojego konta dostanie się osoba nieupoważniona.

Czy mogę wypłacić lub przelać pieniądze z moich sprzedaży/transakcji na Rynku Społeczności?

Nie. Wszystkie transakcje i zakupy na Rynku Społeczności Steam są obsługiwane za pomocą Portfela Steam. Zebranych środków nie można wypłacać ani przelewać na inne konto Steam, konto bankowe ani konto innego rodzaju. Możesz używać tych pieniędzy, by kupować prezenty Steam, które można wysłać innym użytkownikom.

Dlaczego niektórych przedmiotów nie można użyć w wymianie?

Nowo zakupione skarby z Dota 2 nie mogą być sprzedane na Rynku Społeczności Steam przez pewien czas, który jest podany na stronie tego przedmiotu w sklepie. Przedmioty zdobyte z czasem w grze Dota 2 nie podlegają sprzedaży. Przedmioty z niektórych gier innych producentów mogą nie podlegać sprzedaży po ich zakupie. Możesz zaznaczyć przedmiot w twoim ekwipunku dla danej gry i zapoznać się z jego opisem, by dowiedzieć się, kiedy będzie można go sprzedać.

Dlaczego nie wszystkie gry są na Rynku Społeczności?

Udział gry w Rynku Społeczności Steam leży w gestii jej twórców.

Gdzie mogę zobaczyć wszystkie ograniczenia, przez które nie mogę używać rynku?

Strona poświęcona ograniczeniom w dokonywaniu wymian oraz transakcji znajduje się tutaj.

Opłaty

Czym jest opłata transakcyjna Steam?

Opłata transakcyjna Steam jest pobierana przez Steam i używana jest w celu ochrony przed przypadkami oszustwa finansowego, a także by pokryć koszty tworzenia tej i przyszłych funkcji ekonomicznych Steam. Opłata wynosi obecnie 5% (w minimalnej wysokości 0,01$). W przyszłości opłata może ulec zmianie.

Kto pokrywa opłatę transakcyjną Steam?

Opłatę transakcyjną pokrywa kupujący. Jest ona obliczana na podstawie kosztu przedmiotu i wyświetlana na stronie potwierdzenia przed zakupem.

Czym jest opłata dla gry Team Fortress 2?

Jest to opłata stosowana dla transakcji przedmiotów z Team Fortress 2 i przekazywana wydawcom gry. Jej wartość wynosi obecnie 10%.

Czym jest opłata dla gry Dota 2?

Jest to opłata stosowana dla transakcji przedmiotów z Dota 2 i przekazywana wydawcom gry. Jej wartość wynosi obecnie 10%.

Czym jest opłata dla gry Counter-Strike: Global Offensive?

Jest to opłata stosowana dla transakcji przedmiotów z Counter-Strike: Global Offensive i przekazywana wydawcom gry. Jej wartość wynosi obecnie 10%.

Czym jest opłata dla gry Artifact?

Jest to opłata stosowana dla transakcji przedmiotów z Artifact i przekazywana wydawcom gry. Jej wartość wynosi obecnie 10%.

Podatki i limit 200 sprzedanych przedmiotów

Czy będziecie wymagali ode mnie przesłania wam informacji podatkowych i/lub czy zapewnicie formularze podatkowe 1099 za moje transakcje na Rynku Społeczności?

Poprzednio wymagaliśmy, by mieszkańcy lub rezydenci USA przesyłali nam niektóre informacje, w tym imię i nazwisko, adres oraz numer ubezpieczenia społecznego (Social Security number) przed przekroczeniem limitu 200 indywidualnych transakcji w danym roku kalendarzowym. Zadecydowaliśmy, że te informacje nie są wymagane i użytkownicy nie będą zobowiązani do ich podania w celu umożliwienia dalszego korzystania z Rynku Społeczności. Nie zapewnimy również formularzy 1099 w związku ze sprzedażą przedmiotów na Rynku Społeczności.

Czy istnieje obowiązek opłacenia podatku dochodowego za transakcje sprzedaży na Rynku Społeczności Steam?

Różne kraje mają różne zasady dotyczące cyfrowych transakcji. Ostatecznie odpowiedzialność ustalenia wszelkich zobowiązań podatkowych, które mogą na tobie ciążyć, spoczywa na tobie. Jeśli martwi cię odpowiedzialność podatkowa, skonsultuj się z doradcą podatkowym.

Czy istnieje zobowiązanie zbierania lub płacenia podatku od sprzedaży, VAT lub innych podatków związanych ze sprzedażą przedmiotów na Rynku Społeczności Steam?

Każdy kraj posiada własne regulacje podatkowe dotyczące transakcji online. W większości przypadków nie jest wymagane rejestrowanie ani płacenie podatków od sprzedaży w przypadku okazyjnych transakcji, jeżeli osoba sprzedająca nie klasyfikuje się jako „profesjonalny” sprzedawca detaliczny. Jednakże obowiązek znajomości przepisów odnośnie tego typu sprzedaży leży po twojej stronie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się ze swoim doradcą podatkowym. Zwróć uwagę, że w odniesieniu do naszej opłaty administracyjnej, obowiązek zapłaty wszelkich podatków od sprzedaży, VAT lub innych mających zastosowanie do transakcji leży po naszej stronie.

Zlecenia kupna

Czym jest przedmiot-towar?

Towar jest takim przedmiotem, którego wszystkie kopie są identyczne i nie można ich w żaden sposób zmodyfikować. Dla takich przedmiotów nie istnieją osobne oferty, a by je otrzymać, należy złożyć ofertę kupna. Jest to bardzo pomocne przy przedmiotach, które są pożądane przez wielu użytkowników w tym samym czasie, gdyż oferty sprzedaży oraz kupna będą pojawiały się (oraz znikały) bardzo szybko.

Czym jest zlecenie kupna?

W momencie kupowania towaru musisz podać cenę, jaką jesteś w stanie za niego zapłacić. Kiedy przedmiot będzie dostępny w podanej przez ciebie cenie, transakcja zostanie dokonana. Jeśli przedmiot nie jest dostępny natychmiastowo, zlecenie pozostaje aktywne. Takie zamówienie na przedmiot to właśnie zlecenie kupna. Cena w zleceniu kupna jest maksymalną kwotą, jaką jesteś w stanie zapłacić. W przypadku, gdy ktoś wystawi dany przedmiot taniej, zapłacisz niższą cenę.

Ile zleceń kupna mogę mieć aktywnych naraz?

Nie istnieje stałe ograniczenie liczby aktywnych zleceń, jednak ich łączna wartość nie może przekroczyć dziesięciokrotności twojego stanu konta. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest umieszczanie wielu zleceń kupna o drobnych kwotach na różne przedmioty. Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na koncie Steam, by zlecenie zostało zrealizowane, zostanie ono automatycznie anulowane.

Jak mogę zobaczyć moje zlecenia kupna?

Wszystkie aktywne zlecenia są widoczne na głównej stronie Rynku Społeczności Steam - http://steamcommunity.com/market/. W razie potrzeby możesz anulować dowolne zlecenia kupna własnoręcznie (zobacz również poniższy punkt).

Jakie są powody anulowania zlecenia kupna?

Zlecenia kupna mogą być anulowane przez system w dowolnym momencie z następujących (bądź innych) powodów:

  • w przedmiocie zaszły zmiany
  • wystąpiły problemy ze stanem twojego konta
  • zakup nie może zostać zakończony
  • zmieniły się ustawienia w twoim koncie Steam odpowiedzialne za ograniczenia
  • zlecenie zakończyło się kupnem przedmiotu

Możesz sprawdzić status swoich zleceń kupna, odwiedzając http://steamcommunity.com/market/.

W jaki sposób zlecenia kupna przydają się użytkownikom?

Zlecenia kupna ułatwiają nabywanie przedmiotów - nie musisz wybierać pojedynczych przedmiotów. Przy każdym zleceniu jedynie wprowadzasz cenę oraz sztuki przedmiotu, który chcesz zakupić.

Zlecenia kupna pomagają przy sprzedaży, ponieważ możesz zobaczyć obecne tendencje cenowe danego przedmiotu i zdecydować się, czy wystawić go za niższą cenę, by sprzedać natychmiast, czy może za wyższą i zaczekać.

Jak zlecenia kupna decydują, który przedmiot kupić?

Kiedy składasz zlecenie kupna, rynek szuka najpierw najtańszych przedmiotów, które spełniają warunki twojego zamówienia. Potem najstarszy przedmiot (tzn. należący do sprzedającego, który czekał najdłużej) jest wybrany i sprzedawany. Jeśli przedmiot jest sprzedawany w wielu różnych walutach, ceny są najpierw zamieniane na twoją walutę, a dopiero potem następuje wybór (czyli oferta za 0,03 RUB nie ma priorytetu nad ofertą za 0,03 USD).

Jeśli wiele zleceń kupna spełnia wymagania nowej oferty sprzedaży, które z nich zostanie przetworzone?

Wprowadziliśmy kilka zmian w marcu 2017, a następnie w lipcu 2017, aby nasi użytkownicy korzystający z innych walut nie byli w żaden sposób poszkodowani.

Poprzednio wybierane było zlecenie kupna o najwyższej wartości po jej przewalutowaniu, ale było to rozwiązaniem szkodliwym dla użytkowników, dla których maksymalna kwota zlecenia różniła się w zależności od waluty. Teraz z wielu pasujących zleceń kupna zostanie wybrane najstarsze.

Weryfikacja karty płatniczej

Czym jest weryfikacja karty płatniczej?

Weryfikacja karty płatniczej pozwala na zdjęcie ograniczeń rynkowych powiązanych z użyciem nowej karty płatniczej. Po pomyślnej weryfikacji korzystanie z rynku będzie możliwe.

Jak zweryfikować niedawno używaną kartę płatniczą?

Po użyciu karty w celu dodania środków do konta Steam, udaj się do strony weryfikacji karty płatniczej i wybierz kartę, którą chcesz zweryfikować. Twoje konto bankowe zostanie obciążone dwoma kwotami weryfikacyjnymi. Kwoty te mogą pojawić się na wyciągu nawet po upływie jednego lub dwóch dni. Następnie musisz wpisać dokładne kwoty (przed przeliczeniem walut) w dwa pola na stronie weryfikacji. Pamiętaj, że masz tylko trzy próby, by poprawnie wpisać kwoty na stronie weryfikacyjnej.

Co się stanie, kiedy wszystkie trzy próby weryfikacji nie powiodą się?

Jeśli żadna z prób weryfikacyjnych nie zostanie przeprowadzona pomyślnie, używanie rynku nie będzie możliwe przez kolejne 3 dni kalendarzowe. Pomoc techniczna Steam nie jest w stanie zmodyfikować ani usunąć tego ograniczenia.

Po jakim okresie opłaty autoryzacyjne zostają usunięte z wyciągu mojej karty płatniczej?

Kwoty autoryzacyjne są usuwane z wyciągu twojej karty po 5-10 dniach roboczych, niezależnie od tego, czy udało się zweryfikować kartę, czy nie.

W jakiej walucie mam wpisać kwoty i skąd mam wiedzieć, jaka była kwota przed przeliczeniem walut?

Opłaty do weryfikacji są wysyłane do twojego banku w tej samej walucie, w której jest twój Portfel Steam. Jeśli bank zamieni te kwoty na twoją walutę lokalną, konieczne będzie skontaktowanie się z nim i poproszenie o podanie kwot pierwotnych (przed naliczeniem opłat za wymianę). Numer telefonu w przypadku większości banków znajduje się na tyle karty płatniczej.

Czy wirtualne karty płatnicze są wspierane?

Proces weryfikacji nie wspiera w tej chwili wirtualnych kart płatniczych. Za każdym razem, kiedy użyjesz wirtualnej karty płatniczej na Steam, korzystanie z rynku będzie niemożliwe przez 3 dni kalendarzowe.

Co zrobić, kiedy do doładowania konta wykorzystano saldo PayPal? Czy można zweryfikować konto PayPal?

Konta PayPal nie mogą zostać zweryfikowane przez system. Jeśli dodasz środki Portfela Steam poprzez PayPal, korzystanie z rynku będzie niemożliwe przez 3 dni kalendarzowe.

Co zrobić, jeśli widzę tylko jedną opłatę weryfikacyjną?

Możliwe, że widzisz początkową opłatę za Portfel Steam, która została zrealizowana w celu jego założenia. Nie jest to kwota weryfikacyjna. Twój bank może nie wspierać naszego systemu weryfikacyjnego lub też opłaty jeszcze się nie pojawiły.

Co zrobić, jeśli mój bank nie jest w stanie zamienić walut lub podać kwot weryfikacyjnych? Czy otrzymam od was pomoc?

Jeśli twój bank nie może podać ci odpowiednich kwot weryfikacyjnych, korzystanie z rynku będzie niemożliwe przez 3 dni kalendarzowe. Pomoc techniczna Steam nie może pomóc ci z weryfikacją środków i nie może podać ci kwot weryfikacyjnych.

Czy w przypadku pomyślnej weryfikacji będzie istnieć konieczność ponownej weryfikacji w przyszłości?

Po pomyślnej weryfikacji karty nie będzie trzeba weryfikować jej ponownie, chyba że użyjesz nowej formy płatności lub konta PayPal, aby dodać środki do twojego portfela.

Jakie formy płatności spowodują nałożenie tego ograniczenia?

Obecnie tylko karty płatnicze oraz korzystanie z konta PayPal spowodują nałożenie trzydniowego ograniczenia. Aby go uniknąć, zalecamy użycie innej metody płatności, aby dodać środki do portfela.

Dlaczego wciąż zostaje nałożone trzydniowe ograniczenie podczas dodawania środków do Portfela Steam?

Może tak się dziać, jeśli karta, której używasz, nie została jeszcze pomyślnie zweryfikowana. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować swojej karty, zalecamy użycie innej metody, takiej jak karty podarunkowe Steam lub kody Portfela Steam. Więcej informacji o nich znajdziesz w tym artykule.

Czy moje karty płatnicze oraz konta PayPal zostaną zweryfikowane po zdjęciu trzydniowego ograniczenia?

Nie, jedyny sposób na zdjęcie ograniczenia to nasze narzędzie do weryfikacji. Jeśli nie zweryfikujesz swojej karty, używając tego narzędzia, to ograniczenie może zostać nałożone na ciebie ponownie.

Jak zweryfikować kartę płatniczą, która ma ograniczony zasób środków?

Aby ukończyć weryfikację karty płatniczej, na karcie musi znajdować się kwota w przedziale 3-4 dolarów. W ciągu 5-10 dni roboczych pieniądze zostaną zwrócone na kartę. Jeśli nie możesz zweryfikować karty samodzielnie, korzystanie z rynku będzie niemożliwe przez 3 dni kalendarzowe.

Masz więcej pytań?

Sprawdź grupę Rynku Społeczności, na której możesz podyskutować z innymi użytkownikami oraz znaleźć najnowsze ogłoszenia.

Powiązane artykuły
Rynek Społeczności - najczęściej zadawane pytania Handel Steam
Rynek Społeczności - najczęściej zadawane pytania Ograniczenia w dokonywaniu wymian oraz transakcji