Ana Menü

Topluluk Pazarı SSS

Yaygın Sorular

Kısıtlamalar

Ücretler

Vergiler ve 200 Öğe Satış Limiti

Satın Alma Siparişleri

Kredi Kartı Onaylaması

Yaygın Sorular

Bir öğeyi nasıl satışa çıkarabilirim?

Uygun öğeleriniz Topluluk Pazarı ana sayfasından veya envanterinizden satılabilir.

Bir öğeyi nasıl satın alabilirim?

Herhangi bir listelemede yer alan "Şimdi al" butonuna tıklamak alım işlemini başlatacaktır. Bütün alımların nihai olduğunu unutmayın.

Bir listelemeyi nasıl kaldırabilirim?

Bütün listelemeleriniz Topluluk Pazarı ana sayfasının en üstünde gösterilmektedir. Her bir listeleme, satılmadığı sürece "Kaldır" butonuna tıklanarak iptal edilebilir/kaldırılabilir.

Steam Cüzdanıma nasıl para ekleyebilirim?

Cüzdan Bakiyesi SSS'sine bir göz atın. Steam Cüzdanınıza parayı, Steam Mağazasında bulunan Hesap Detayları sayfasından ekleyebilirsiniz

Topluluk Pazarı işlemlerini nasıl iptal edebilir veya geri çevirebilirim ve/veya nasıl iade alabilirim?

Bütün alımlar nihaidir. Topluluk Pazarı’nda herhangi bir işlem tamamlandıktan sonra bu işlemi iade etmeye veya geri döndürmeye yönelik herhangi bir hakkınız yoktur.

Kimler Topluluk Pazarı’na katılımda bulunabilir?

Hesapta 7 günden eski fakat 1 yıldan eski olmayan başarılı bir alım olması gerekmektedir. Ek olarak, Steam Guard'ın da 15 gündür açık olması gerekmektedir. Lütfen, bir Steam hediyesi kullanmanın Topluluk Pazarı’na erişim vermediğini aklınızda bulundurun.

Topluluk Pazarı’nın kullanımıyla ilgili gereksinimleri ve kısıtlamaları görmek için lütfen Pazar ve Takas Kısıtlamaları SSS'sini ve Kısıtlı Kullanıcı Hesabı SSS'sini ziyaret edin.

Bir şeyi satmaya çalıştığımda neden bütün eşyalarımı görmüyorum?

Topluluk Pazarı’nda bir öğeyi satmak için seçtiğinizde, sadece satışa uygun öğeler gösterilmektedir. Steam Destek, envanterinizdeki bu satışa uygun olmayan öğelerin Topluluk Pazarı’nda satılması için bir değişiklikte bulunamaz.

Topluluk Pazarı’nda farklı para birimleri üzerinden yapılan işlemler nasıl ele alınıyor?

Satıcılar öğelerini her zaman kendi Steam Cüzdanlarının para birimilerii üzerinden listelemektedirler ve alıcılar da Topluluk Pazarı fiyatlarını kendi Steam Cüzdanlarının para birimlerinden görmektedirler. Alıcının para biriminden farklı bir para biriminde olan listelemelerdeki eşyalar içinse günlük olarak güncellediğiniz kur oranlarını uygularız. Doğru para birimini görmek için Steam hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer Topluluk Pazarı’nda kendi para biriminizi görmüyorsanız bu büyük ihtimalle, bu hesabın Steam Cüzdanına hiç para eklemediğinizden kaynaklanmaktadır. Steam Cüzdanı SSS'sini ziyaret ederek Steam Cüzdanınıza nasıl para ekleyeceğinize dair daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Topluluk Pazarı işlemlerimi nereden görebilirim?

Topluluk Pazarı ana sayfasından veya Steam Mağazasındaki Hesap Detayları kısmından Topluluk Pazarı geçmişine erişebilirsiniz. Her işlemin faturası size e-posta olarak gönderilecektir.

Kısıtlamalar

Ne tür Steam Cüzdanı ve öğe listelemesi kısıtlamaları uygulanmaktadır?

Şu an Steam Cüzdanı bakiyesini US $2000 ile sınırlandırmaktayız. Diğer para birimlerinde bu değer US $2000'a en yakın değer olacaktır. Ayrıca pazardaki her bir listelemenin azami fiyatlandırma miktarını US $1800 (diğer para birimlerinde dengi olacak şekilde) ile sınırlandırmaktayız. Eğer Steam Cüzdanınızın o anki bakiyesi ve satılacak öğe veya öğelerin toplamı US $2000'ı aşıyorsa Topluluk Pazarı’na satış için öğe listeleyemeyeceksiniz. Gelecekte, Steam Cüzdanı bakiyesi limitini yükseltebilir veya başka türlü değişikliklere gidebiliriz. Eğer birden fazla hesabınız varsa bu limitin uygulanması amacıyla bütün bu hesaplarınızın Steam Cüzdanı bakiyeleri birleştirilecektir.

Topluluk Pazarındaki eşyalar için azami veya asgari satış fiyatları var mıdır?

Şu an asgari satış fiyatı limiti yoktur ancak ileride böyle bir limit koymaya karar verebiliriz. Şu an her bir eşya için azami satış fiyatı US $1800.

Steam Guard neden gerekli?

Hesabınızı yasal olmayan bir şekilde ele geçiren kişinin, hesabınızdaki öğeleri ve Steam Cüzdanı bakiyenizi kötüye kullanması durumuna karşın koruma sağlanması amacıyla Steam Guard'ın 15 gündür aktif durumda olmasını istemekteyiz.

Topluluk Pazarı satışlarımdan/işlemlerinden elde ettiğim parayı çekebilir veya transfer edebilir miyim?

Hayır. Bütün Topluluk Pazarı satışları ve alımları Steam Cüzdanı kullanılarak gerçekleştirilir. Bakiyeniz çekilemez, başka bir Steam hesabına veya bir bankaya/üçüncü taraf hesaba transfer edilemez. Bakiyenizi, diğer kullanıcılara Steam hediyesi almak için kullanabilirsiniz.

Neden bazı eşyalarım satışa uygun değil?

Yeni satın alınan Dota 2 hazineleri mağaza sayfalarında belirtilen süre boyunca Topluluk Pazarı'nda satılamaz. Dota 2'de zamanla düşerek kazanılan eşyalar kalıcı olarak “Pazarlanamaz” durumdadır. Bazı üçüncü parti oyunlarının öğeleri satın alma işleminden sonra pazarlanamıyor olabilir. Steam envanterinizdeki öğeleri seçtikten sonra açıklamalarını okuyarak ne zaman pazarlanabileceğine dair bilgi edinebilirsiniz.

Neden bütün oyunlar Topluluk Pazarı’nda değil?

Topluluk Pazarı’na katılımda bulunup bulunmama kararı oyun geliştiricisine bağlıdır.

Topluluk Pazarı kullanmamı engelleyebilecek bütün kısıtlamaları nereden görebilirim?

Lütfen detaylı bilgi için Takas ve Pazar Kısıtlamaları SSS'sine bir göz atın.

 

Ücretler

"Steam İşlem Ücreti" nedir?

Steam İşlem Ücreti, Steam tarafından alınır ve parasal sahtekârlık durumlarına karşı korunmak, bu ve gelecek Steam ekonomi özelliklerinin geliştirilme mâliyetini karşılamak amacıyla kullanılır. An itibarıyla ücret %5 (alınan en düşük ücret US $0,01'dır)'tir. Bu ücret gelecekte artırılabilir ya da azaltılabilir.

"Steam İşlem Ücretini" kim öder?

Steam İşlem Ücretini alıcı öder. Steam İşlem Ücreti öğenin fiyatına göre belirlenir ve bu ücret alımdan önceki onaylama sayfasında gösterilir.

"Team Fortress 2 Ücreti" nedir?

The Team Fortress 2 Ücreti, yayıncı tarafından belirlenen ve toplanan oyuna özel bir ücrettir. Şu an için ücret %10 oranındadır.

"Dota 2 Ücreti" nedir?

The Dota 2 Ücreti, yayıncı tarafından belirlenen ve toplanan oyuna özel bir ücrettir. Şu an için ücret %10 oranındadır.

"Counter-Strike: Global Offensive Ücreti" nedir?

CS:GO Ücreti, yayıncı tarafından belirlenen ve toplanan oyuna özel bir ücrettir. Şu an için ücret %10 oranındadır.

"Artifact Ücreti" nedir?

Artifact Ücreti, yayıncı tarafından belirlenen ve toplanan oyuna özel bir ücrettir. Şu an için ücret %10 oranındadır.

Vergiler ve 200 Öğe Satış Limiti

Benden size vergi bilgilerimi sağlamamı ve/veya Topluluk Pazarı'nda yaptığım işlemlere dayalı 1099 formunu mu vermemi isteyecek misiniz?

Önceden bir takvim yılında 200 farklı işlem sayısı aşılmadan önce ABD vatadaşlarından ve ABD'de ikâmet edenlerden ad, adres ve sosyal güvenlik numarası gibi bilgileri istiyorduk. Artık bu bilgilerin gerekli olmadığı sonucuna vardığımız için Topluluk Pazarı'ndaki katılımlarınız sonucu sizden bu bilgileri istemeyeceğiz. Ayrıca artık Topluluk Pazarı'ndaki satış etkinliğinizle ilgili olarak IRS Form 1099'u da vermeyeceğiz.

Topluluk Pazarı’nda yaptığım satışların gelirlerinden gelir vergisi ödemek zorundayım?

Dijital işlemlerin vergilendirilmesi ile ilgili, farklı ülkelerin farklı kuralları vardır. En nihayetinde, eğer herhangi bir gelir vergisi yükümlülüğünüz varsa bunları tespit etmek sizin sorumluluğunuzdadır ve eğer bu yükümlülükle ilgili endişeleriniz varsa lütfen bir vergi danışmanına danışın.

Topluluk Pazarında gerçekleştirdiğim işlemler için KDV veya diğer işlem kaynaklı vergileri toplama veya ödeme yükümlülüğüm var mı?

Dijital işlemlerin vergilendirilmesi ile ilgili, farklı ülkelerin farklı kuralları vardır. Çoğu devlet, bireylerin satış vergisi veya KDV’nin toplanması veya ödenmesi için kayıt olmasına ya da yaptıkları satışlarda "profesyonel" satıcı olarak nitelendirilmedikleri müddetçe KDV kullanmalarını şart koşmaz. Ancak, Topluluk Pazarında yaptığınız satışlara uygulanabilecek vergileri belirlemek nihai olarak sizin sorumluluğunuzdadır ve eğer bu sorunla ilgili endişeleriniz varsa lütfen kendi vergi danışmanınıza danışın. Not: İdarî kesintilerimizle ilgili olarak da eğer bu kesintilerden dolayı; KDV, satış vergisi veya başka bir vergi doğarsa, bunların ödeme sorumluluğu bizim üzerimizdedir.

Satın Alma Siparişleri

Emtia eşyası nedir?

Emtia, bütün eşyaların aynı olduğu ve birbirleriyle eşdeğer olarak takas edilebildiği bir ticari maldır. Pazarda emtia eşyaları için tekil listelemeler yoktur; bunun yerine siz bir satın alma siparişi oluşturursunuz ve bir eşya sizin için seçilir. Bu, çok sık takas edilen ve listelemeleri hemen görünen ve kalkan eşyaları almak için oldukça yararlıdır.

Satın alma siparişi nedir?

Emtia eşyalarını satın alırken, ödemek istediğiniz fiyatı belirlersiniz ve bu fiyata bir eşya mevcut olduğunda, alım o fiyat üzerinden gerçekleşir. Eğer o fiyata hemen bir eşya mevcut değilse o zaman alım isteğiniz, istediğiniz fiyattan bir eşya mevcut olana kadar aktif kalır. Bu alım isteğine satın alma siparişi denir. Satın alma siparişinin fiyatı harcanacak azami miktardır; eğer daha düşük fiyattan bir eşya gelirse siz sadece o düşük fiyat kadar ödeme yapacaksınız.

Aktif kaç tane satın alma siparişim olabilir?

Cüzdan bakiyenizin 10 katı toplamına eş bir miktarda aktif satın alma siparişiniz olabilir. Bu ilgilendiğiniz birçok eşya için düşük fiyatlı satın alma siparişi oluşturmanıza olanak sağlaması içindir. Steam Cüzdanınızda alımı gerçekleştirecek kadar para yoksa satın alma siparişi otomatik olarak iptal edilir.

Satın alma siparişlerimi nasıl görebilirim?

Bütün aktif satın alma siparişlerinizi Steam Topluluk Pazarının ilk sayfasında görebilirsiniz - http://steamcommunity.com/market/. Herhangi bir satın alma siparişinizi buradan iptal edebilirsiniz.

Satın alma siparişleri ne kadar süreyle aktif kalıyor?

Satın alma siparişleri sistem tarafından her an, aşağıdaki sebeplerden iptal edilebilir; bu sebepler aşağıdakilerle sınırlı değildir:

  • Öğe ile ilgili bir şey değişirse
  • Cüzdan bakiyenizle ilgili bir sorun olursa
  • Alımı tamamlamak ile ilgili bir sorun olursa
  • Steam hesabınız ile ilgili bir değişiklik olursa
  • Satın alma siparişiniz bir alımla sonuçlanırsa

http://steamcommunity.com/market/ sayfasını ziyaret ederek istediğiniz zaman satın alma siparişlerinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Satın alma siparişleri bana nasıl bir fayda sağlar?

Tek tek listeleme seçmek zorunda olmayacağınızdan, satın alma siparişleri öğe alımını kolaylaştırmak için kullanışlıdır, her bir alımınızda fiyatınızı seçebilir ve o öğeden kaç tane almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Satın alma siparişleri size satış kısmında da kolaylık sağlar; diğer kullanıcıların bir eşyaya ödemeye niyetli oldukları fiyatı görebileceğinizden, eğer o eşyayı hemen satmak isterseniz eşyanın fiyatını düşük fiyata çekebilirsiniz veya fiyatı yüksek olarak tutup beklemeyi tercih edebilirsiniz.

Satın alma siparişi hangi listelemeyi alacağını nasıl seçiyor?

Bir satın alma siparişi oluşturduğunuzda, pazar öncelikle siparişinizi tamamlayabilecek en ucuz öğeleri arar. Ardından en eski listeleme (ör. En uzun süre beklemiş olan satıcı) seçilir ve satın alınır. Eğer listelenen öğeler farklı para birimlerindense, miktar, seçilmeden evvel sizin para biriminize dönüştürülür (ör. 0,03 RUB değerindeki bir listelemenin 0,03 USD değerindeki bir listelemeden önceliği yoktur).

Eğer birden fazla satın alım siparişi yeni bir pazar listelemesi için sunulursa hangi sipariş işleme konulacaktır?

Bu durumun işleyişine dair Mart 2017'de ve Temmuz 2017'de bazı değişiklikler yaptık ve durumu tüm para birimi kullanıcıları için daha adil kılmaya çalıştık.

En eski eşleşen sipariş seçilecektir. Eskiden, para birimi dönüştürme işleminden sonra en yüksek tutara ilişkin satın alma siparişi seçiliyordu; ancak azami miktar farklarının para birimleri arasında değişiklik göstermesinden dolayı bu durum bazı para birimleri için pek adil değildi. Bu yüzden artık eğer birden fazla satın alım siparişi yeni listelenmiş bir öğe için yapılırsa en eski satın alım siparişi seçilecektir.

Kredi Kartı Onaylaması

Kredi kartı onaylaması nedir?

Kredi kartı onaylaması, Steam’de yeni kullanmaya başladığınız bir kredi kartının üzerindeki Pazar kısıtlamalarını kaldırır. Başarılı bir onaylamanın ardından Pazarda tekrardan işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Yakın zamanda kullandığım kredi kartımı nasıl doğrulayabilirim?

Cüzdanınıza para yüklemek için Steam'de kredi kartınızı kullandıktan sonra lütfen Kredi Kartı Doğrulama sayfasına gidin ve doğrulamak istediğiniz kartı seçin. Bankanıza, iki tane doğrulama amaçlı açık provizyon miktarı yansıtılacaktır. Bu provizyonların hesap özetinizde görünmesi 1 ilâ 2 günü bulabilir. Bu provizyonlar göründükten sonra, doğrulama sayfasındaki iki kutucuğa da bu miktarların yerel para biriminize dönüştürülmeden önceki tam miktarlarını girin. Lütfen sadece üç deneme hakkınızın olduğunu unutmayın.

Eğer kredi kartımı doğrulamak için 3 deneme hakkımın tümünü kullanırsam ne olur?

Kartınızı doğrularken 3 denemede de başarısız olursanız, Topluluk Pazarı’nı kullanmak için 3 gün beklemek zorunda kalacaksınız. Steam Destek bu kısıtlamayı geçersiz kılamaz veya kaldıramaz.

Provizyon, kredi kartı ekstresinden ne zaman silinecek?

Kredi kartınızı doğrulamış olsanız da olmasınız da provizyon, hesap özetinizden 5 ilâ 10 gün içerisinde silinecektir.

Miktarın hangi para biriminde girilmesi gerekiyor ve dönüştürülmeden önceki orijinal miktarı nasıl bileceğim?

Doğrulama provizyonları, bankanıza Steam Cüzdanınızın para birimi cinsine göre yansıtılır. Eğer banka bu provizyonu bölgesel para biriminize çevirirse, bankanız tarafından çevrilmeden önceki halini öğrenmek veya banka tarafından eklenmiş herhangi bir ücretin olmadığı halini öğrenmek istiyorsanız bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Birçok bankanın telefon numarası bankanın kredi kartının arkasında yazmaktadır.

Sanal çevrimiçi kredi kartları destekleniyor mu?

Doğrulama işlemi şu anda sanal kredi kartlarını desteklememektedir. Steam'de sanal kart kullandığınız her seferden sonra Pazar'dan alışveriş yapmak için 3 gün beklemelisiniz.

Cüzdanıma para yüklemek için PayPal kullandıysam ne yapacağım? PayPal'ı onaylayabilir miyim?

PayPal bu sistem aracılığıyla doğrulanamaz. Eğer Cüzdanınıza PayPal ile para yüklediyseniz, bakiyenizi Pazar'da kullanmak için 3 gün beklemek zorundasınız.

Eğer sadece bir tane provizyon ücreti görüyorsam ne yapacağım?

Büyük ihtimalle, Steam Cüzdanınıza eklenen para için yansıtılan ilk ücreti görüyorsunuzdur. Bu doğrulama miktarı değildir. Bankanız doğrulama sistemimizi desteklemiyor olabilir veya ücret henüz yansımamış da olabilir.

Eğer bankam, provizyon ücretini dönüştüremiyor veya bana ücretin miktarını söyleyemiyorsa ne yapacağım? Bunları öğrenmem için bana yardımcı olabilir misiniz?

Eğer bankanız bu miktarı size söyleyemiyor veya doğru provizyon ücreti miktarını öğrenmede yardımcı olamıyorsa, Pazar'ı kullanmak için 5 gün beklemek durumunda kalacaksınız. Steam Destek, bakiyenizi doğrulamakta veya size provizyon miktarını sağlamakta yardımcı olamaz.

Kredi kartım doğrulama aracıyla onaylandıktan sonra bir daha bu kısıtlamayı tetikleme ihtimalim var mı?

Kartınızı bir defa aracımız aracılığıyla onayladıktan sonra eğer Steam Cüzdanınıza para eklemek için doğrulanmamış yeni bir ödeme yöntemi veya PayPal kullanmadığınız müddetçe bir daha bu kısıtlamaya takılmazsınız.

Hangi ödeme yöntemleri 3 günlük ödeme kısıtlamasına takılmaktadır?

Sadece kredi kartları ve PayPal bu kısıtlamaya takılmaktadır. Eğer bu kısıtlamaya takılmak istemiyorsanız Cüzdanınıza para eklemek için başka bir ödeme yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz, özellikle eğer kredi kartınızı başarılı bir şekilde onaylayamıyorsanız.

Neden her defasında Cüzdanıma para eklerken 3 günlük ödeme kısıtlamasına takılıyorum?

Bu, kullandığınız kredi kartının hesabınızda onaylı olmamasından dolayı olabilir. Eğer kredi kartınızı başarılı bir şekilde onaylayamadıysanız, cüzdanınıza para yüklemek için Steam Hediye Kartları/Cüzdan Kodları gibi başka ödeme yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunları kullanmak hakkında daha fazla bilgiyi Steam Cüzdanı makalesinde bulabilirsiniz.

Kredi kartım ve/veya PayPal hesabım, 3 günlük kısıtlama sona erdikten sonra "onaylı" hale gelecek mi?

Hayır, kredi kartınızı onaylamanızın tek yolu doğrulama aracımızdan geçmektedir. Eğer kartınızı bu araç ile başarılı bir şekilde onaylamazsanız, gelecekte bu kısıtlamaya tekrar takılabilirsiniz.

Kısıtlı bir miktarda paraya sahip olan bir hediye kartını nasıl onaylarım?

Kredi kartı onaylamasını tamamlamak için kartınızda 3 ilâ 4 USD arası bir bakiye olmalıdır. 5-10 gün içerisinde para kartınıza iade edilecektir. Eğer kredi kartı onaylamasını kendiniz tamamlayamazsanız, kısıtlamanın otomatik olarak kaldırılması için 3 gün beklemeniz gerekmektedir.

Hâlâ sorularınız mı var?

Kullanıcı tartışmalarının ve resmî duyuruların yer aldığı Topluluk Pazarı Grubuna bir göz atın.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın
Topluluk Pazarı SSS Steam Takas
Topluluk Pazarı SSS Takas ve Pazar Kısıtlamaları