Menu główne

Czym jest Steam Guard i jak wpływa na korzystanie z konta Steam?

Steam Guard to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który możesz aktywować na swoim koncie Steam. Pierwszy poziom zabezpieczeń twojego konta to jego nazwa i hasło, które wpisujesz podczas logowania się do platformy. Steam Guard dodaje do twojego konta drugi poziom zabezpieczeń, zmniejszając szansę, że twoje konto Steam dostanie się w niepowołane ręce.

Kiedy Steam Guard jest włączony na twoim koncie, po zalogowaniu się na swoim koncie Steam z nierozpoznanego urządzenia będzie trzeba podać specjalny kod dostępu, aby potwierdzić, że konto jest rzeczywiście twoje. W zależności od wybranych ustawień kod dostępu otrzymasz poprzez e-mail lub zostanie on wyświetlony w aplikacji mobilnej Steam w zakładce „Steam Guard”.

Jak mogę aktywować Steam Guard przez e-mail?

Steam Guard zostanie domyślnie włączony, jeśli adres e-mail powiązany z kontem został zweryfikowany, a klient od tamtej pory został uruchomiony ponownie przynajmniej dwa razy. Jeśli Steam Guard został wyłączony i chcesz go reaktywować, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

  1. Upewnij się, że twój adres e-mail został zweryfikowany na Steam.
    Musisz zweryfikować swój adres e-mail na Steam. Aby sprawdzić, czy zostało już to wykonane, wejdź w ustawienia konta Steam. Zweryfikowany adres będzie oznaczony jako „Zweryfikowany”. Dowiedz się, jak weryfikować adres e-mail.
  2. Włącz Steam Guard w ustawieniach Steam.
    Po zalogowaniu na Steam możesz włączyć Steam Guard, klikając na „Steam” w górnym lewym rogu okna klienta, a następnie wybierając „Ustawienia” i „Zarządzaj Steam Guard...” w zakładce „Konto”.

To wszystko! Kiedy Steam Guard jest włączony, poprosimy cię o wpisanie specjalnego kodu wysłanego na twój adres e-mail za każdym razem, kiedy zalogujesz się na nierozpoznanym urządzeniu.

Jak mogę aktywować Steam Guard przez smartfona?

Uzyskiwanie kodów Steam Guard przez smartfona to najbezpieczniejsza opcja dla twojego konta, ponieważ autoryzujesz logowanie poprzez fizyczne urządzenie, które musisz posiadać przy sobie. Musisz pobrać i zainstalować darmową aplikację mobilną Steam na smartfona.

Czy istnieje ograniczenie liczby autoryzowanych urządzeń?

Nie, nie ma żadnego takiego ograniczenia. Steam Guard ma chronić twoją własność, nie utrudniając ci do niej dostępu. Możesz logować się na swoje konto Steam i korzystać z biblioteki na tylu urządzeniach, na ilu chcesz.

W jaki sposób mogę zdeautoryzować urządzenia?

Deautoryzacja oznacza, że przy następnym logowaniu urządzenie będzie traktowane jak nowe i wymagane będzie podanie kodu Steam Guard.

Jeśli zdarzyło ci się zaznaczyć przycisk „pamiętaj mnie” przy logowaniu z publicznego komputera albo jeżeli twoje konto skradziono, najlepiej będzie, jeśli zdeautoryzujesz wszystkie komputery, które zostały zweryfikowane za pomocą Steam Guard. Możesz to zrobić, wchodząc w „Szczegóły konta” > „Zarządzaj Steam Guard” i wybierając „Deautoryzuj wszystkie inne urządzenia” na dole strony. Spowoduje to zapomnienie wszystkich komputerów i innych urządzeń poza tym, z którego aktualnie się logujesz.

Jak uzyskać nowy kod Steam Guard?

Przez e-mail – wyjdź ze Steam i zaloguj się z powrotem na swoje konto. Spowoduje to wygenerowanie nowego e-maila z kodem weryfikacyjnym.

Przez telefon – mobilny token uwierzytelniający automatycznie generuje nowy kod co 30 sekund.

Zawsze upewnij się, że wpisujesz najnowszy kod z wiadomości e-mail lub telefonu – starsze nie zadziałają!

Co mam zrobić, jeżeli nie otrzymam wiadomości dotyczącej Steam Guard po otrzymaniu zapytania o kod dostępu?

Upewnij się, że sprawdzasz skrzynkę powiązaną z twoim kontem Steam. Może używasz innego adresu e-mail?

Jeżeli wiadomość nie dotarła, upewnij się, czy nie została oznaczona jako spam.

Dodaj adresy „support@steampowered.com” oraz „noreply@steampowered.com” do listy kontaktów lub zaufanych nadawców w ustawieniach filtru antyspamowego, po czym poproś o nowy kod dostępu.

Mimo iż Steam wysyła e-mail natychmiast, mogą pojawić się opóźnienia wynikające ze stanu i obciążenia serwerów hostujących konta pocztowe. Skontaktuj się z nami, jeśli w ciągu 3 godzin nie otrzymasz wiadomości uwierzytelniającej.

Dlaczego otrzymuję powiadomienie o wymogu uwierzytelnienia nowego urządzenia, jeśli korzystam tylko z jednego?

Problem ten może mieć związek z ustawieniami bezpieczeństwa twojej przeglądarki internetowej. Jeżeli ustawienia prywatności przeglądarki są zbyt restrykcyjne, twoja przeglądarka nie będzie w stanie przechowywać informacji w plikach cookie. Sprawdź ustawienia przeglądarki internetowej, by upewnić się, czy akceptuje ona te pliki.

Programy czyszczące historię internetową, usuwające nieużywane pliki i usuwające niepotrzebne wpisy w rejestrze mogą posiadać ustawienia dotyczące usuwania plików cookie. Wyłączenie tej opcji pozwoli zapobiec występowaniu problemu podczas logowania do Steam przez przeglądarkę internetową.

Więcej informacji...

Co, jeśli nie mogę się zalogować, gdy Steam Guard został już włączony?

Aby uzyskać pomoc przy logowaniu do Steam, odwiedź stronę https://help.steampowered.com

Czy Steam Guard uniemożliwi mi dostęp do stron zewnętrznych, na które loguję się za pośrednictwem Steam?

Nie, Steam Guard nie ograniczy w żaden sposób dostępu do konta Steam poprzez strony zewnętrzne, na których zalogowano się za pośrednictwem Steam.

W jaki sposób konta chronione przez Steam Guard mogą zostać skradzione?

Steam Guard chroni konto Steam, wymagając dostępu do zweryfikowanego konta pocztowego. Ta druga warstwa bezpieczeństwa polega na bezpieczeństwie twojego konta e-mail. Poniżej opisano typowe metody kradzieży kont zabezpieczonych przy pomocy Steam Guard:

  1. Przez konto e-mail: Jeśli ktoś dostanie się na zweryfikowane konto e-mail lub je ukradnie, będzie miał swobodny dostęp do powiązanego konta Steam, jeśli zna jego nazwę. Znajomość hasła do konta Steam nie jest w tym momencie konieczna, ponieważ mając dostęp do konta e-mail, można je zresetować. Hasła do konta e-mail i konta Steam nigdy nie powinny być takie same.
  2. Zdobycie pliku Steam Guard: Steam nigdy nie poprosi o przesłanie żadnego z plików Steam Guard. Jeśli plik Steam Guard .SSFN trafi w ręce osoby trzeciej, będzie ona w stanie zalogować się na konto Steam, nie posiadając dostępu do powiązanego z nim konta e-mail pod warunkiem, że zna hasło i nazwę użytkownika Steam.
  3. Złośliwe oprogramowanie: Włamywacz może wykorzystać złośliwe oprogramowanie, aby uzyskać dostęp do komputera ofiary i zalogować się na konto Steam z uwierzytelnionego już urządzenia. Ponieważ konto Steam może być w danej chwili otwarte, a nazwa użytkownika i hasło zapisane w celu ułatwienia logowania, włamywacz będzie miał dostęp do konta, mimo iż nie posiadał wcześniej żadnej z dotyczących go informacji. Korzystanie ze skutecznego oprogramowania antywirusowego oferującego ochronę w czasie rzeczywistym oraz unikanie niebezpiecznych plików i stron internetowych pozwoli ochronić system przed złośliwym oprogramowaniem.

Dlaczego Steam wyświetla komunikat „Steam Guard nie jest włączony”, gdy przycisk Steam Guard nie jest dostępny?

Może tak się zdarzyć po odzyskaniu twojego konta przez Pomoc techniczną Steam. Jeśli przycisk do włączenia lub zmiany ustawień Steam Guard nie jest dostępny, należy uruchomić ponownie klienta Steam.

Okno ustawień klienta Steam będzie wyglądać w ten sposób:

Steam Guard nie jest włączony

Powiązane artykuły
Steam Guard Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa konta
Steam Guard Weryfikacja adresu e-mail
Steam Guard Dlaczego muszę wpisywać kod Steam Guard przy każdym logowaniu?
Steam Guard Mobilny token uwierzytelniający Steam Guard