Ana Menü

Steam Aile Kütüphane Paylaşımı nedir?

Steam Aile Kütüphane Paylaşımı aile üyelerinin ve misafirlerin bir diğerinin oyununu oynarken kendi Steam Başarımlarını kazanmasını ve kendi oyun ilerlemesini Steam Cloud'a yüklemesini sağlar. Bu işlem ortak bilgisayarları ve aile üyelerini yetkilendirmekten ibaret.

Kütüphanemi nasıl paylaşabilirim?

Adım 1 - Oyunlarınızı paylaşmak istediğiniz bilgisayarda Steam hesabınıza giriş yapın.

Adım 2 - Steam İstemcisinde Steam Guard özelliğinin etkin olduğundan Steam > Ayarlar > Hesap kısmına bakarak emin olun.

Adım 3 - Steam Ayarlar panelinden Aile sekmesini seçin (ya da Büyük Ekran modundaysanız, Ayarlar > Aile Kütüphane Paylaşımı sekmesini). Buradan o bilgisayara önceden giriş yapmış kullanıcıları seçerek kütüphanenizi onlarla paylaşabilirsiniz.

"Bu bilgisayara Kütüphane Paylaşımı için yetki ver" kutucuğuna tıklayın.

Kütüphanenizi paylaşmak istediğiniz hesabın yanındaki kutuyu işaretleyin.

Bir başkasının oyunlarını nasıl oynayabilirim?

Adım 1 - Steam Guard özelliğini Steam hesabınızda etkinleştirdiğinizden emin olun.

Adım 2- Kütüphanenizden aynı bilgisayarı kullanan diğer hesapların sahip olduğu oyunları görebilirsiniz. Hangi hesabın onun sahibi olduğunu görmek ve Kütüphanesine erişim talep etmek için bir oyun seçin ve ardından "Oyna" tuşuna tıklayın.

Adım 3- Erişim talep etmek oyunun sahibine, size onun kütüphanesindeki oyunları oynamaniz için izin verecek bir bağlantı içeren bir e-posta gönderir.

 

Paylaşılan oyunlar sadece hesap sahibi tarafından yetkilendirilen bilgisayarlarda erişilebilir. Bu, hesap sahibinin o bilgisayarda Steam hesabına giriş yapıp hem bilgisayarı hem de kütüphaneyi paylaştırmak istediği hesapları yetkilendirmesi gerektiği anlamına gelir.

 

 

Paylaşılan oyunlar, eğer hesap sahibinin kütüphanesi o anda başka bir bilgisayarda kullanımdaysa erişime açık olmayabilir.

 

Bir paylaşım talebini nasıl onaylayabilirim?

Bir arkadaşınızın ya da aile üyenizin talebi size e-posta iletisi olarak ulaşacaktır. İletideki bağlantıya tıklayarak o bilgisayarı yetkilendirebilir ve onların Steam hesaplarına oyunlarınıza erişim izni verebilirsiniz.

Benimle yaşamayan kullanıcılarla oyunlarımı paylaşabilir miyim?

Aile Paylaşımı, Steam'e aynı konumdan Steam'e erişemeyen kullanıcılar için kullanılabilirken teknik kısıtlandırmalardan dolayı bu özellik Steam'in destek sağlayamadığı sorunlarla karşılaşabilir.

Ben kendi paylaşılan oyunlarımı oynamak istiyorum, ama kullanılıyorlar. Ne yapmalıyım?

Hesap sahibi olarak, her zaman kendi oyunlarınıza erişip oynayabilirsiniz. Eğer başka bir kullanıcı oyun oynarken siz de oynamaya karar verirseniz kendisine oyunu kapatması ya da satın alması için 5 dakika verilecektir.

Sadece bazı oyunlarımı paylaşabilir miyim?

Hayır, kütüphanenizin tamamı paylaşılır. Paylaşmak ya da harici tutmak için belirli oyunlar seçemezsiniz.

Ayırca, birden fazla Steam Kütüphanesini ödünç alan kullanıcılar bir oyunu kimden ödünç aldıklarını seçememektedir.

Tüm Steam oyunları paylaşılabilir mi?

Hayır, teknik sınırlamalardan dolayı, bazı Steam oyunlar paylaşılamayabilir.

Örneğin, üçüncü-parti kodlar, hesaplar, ya da üyelikler gerektiren oyunlar hesaplar arasında paylaşılamaz.

DLC, ödünç alan kişi oyuna kendisi sahip olsa bile paylaşılmayacaktır.

Oynaması ücretsiz oyunlar ve o oyunlar için satın alınmış herhangi bir indirilebilir içerikler de Aile Paylaşımı için geçerli değildir.

Ek olarak, Aynı zamanda eğer VAC tarafından yasaklanırsanız, VAC korumalı oyunları paylaşamayacaksınız.

İki kullanıcı bir kütüphane paylaşıp aynı anda oyun oynayabilir mi?

Hayır, paylaşılan oyunlar farklı oyunlar oynamak isteseler dahi aynı anda sadece bir kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Kütüphanemi paylaşabileceğim hesap sayısının bir limiti var mı?

Evet. Tek seferde en fazla 10 bilgisayara 5 hesaba kadar Aile Kütüphane Paylaşımı yetkisini 90 günlüğüne verebilirsiniz. Buna aynı süreç içerisinde paylaşımı iptal ettiğiniz hesaplar/cihazlar da girmektedir.

Aile Paylaşımını nasıl kapatırım?

Aile Paylaşımını kapatmak için, Steam İstemcisine giriş yapın ve Ayarlar içindeki "Aile" sekmesine girin, burada "Diğer bilgisayarları yönetin..." adlı düğmeye tıklayın. Burada herhangi bir bilgisayarın ya da cihazın kütüphanenizi paylaşma yetkisini kaldırabilirsiniz.

Ya da aynı zamanda internet üzerinden de bilgisayarların yetkisini kaldırabilirsiniz. İnternet üzerinden Hesap Ayrıntılarınıza girin ve "Aile Kütüphanesi Paylaşımını Yönet" düğmesine basın. Buradan tüm yetkilendirilmiş hesapları ve bilgisayarları görüntüleyebilir ve hepsinin ya da birkaçının yetkisini devre dışı bırakabilirsiniz.

Daha önceden oyunlarıma erişmesini yetkilendirdiğim bir hesabın yetkisini kaldırabilir miyim?

Aynı ayarlar üzerinden, yetkilendirilmiş hesapların yetkisini kaldırarak oyunlarınıza erişimlerini engelleyebilirsiniz.

İndirilebilir içerik ve oyun içi içerik

Bir misafir oyun sahibinin İndirilebilir İçeriğine erişebilir ama bu sadece kendisinde o oyun bulunmuyorsa geçerlidir. Eğer zaten oyuna sahiplerse erişmek için kendi hesaplarına indirilebilir içeriği kendileri almaları gerekir. Oynaması ücretsiz oyunlar içinse bütün Steam kullanıcıları oyuna "sahip" oldukları için DLC'ler paylaşılamayacaktır.

Her kullanıcı oyun-içi eşya alabilir, takas edebilir, kazanabilir ya da ele geçirebilir, ama bunlar hesaplar arası aktarılmazlar. Bu eşyalar bunlara ele geçiren ya da satın alan hesapta kalırlar.

Koleksiyon kartları paylaşılan bir oyun oynanırken düşmez.

Bölge sınırlamalı oyunlar bölgeler arasında paylaşılabilir mi?

Hayır, oyun paylaşırken ya da paylaşılırken bölge sınırlamaları hâlâ geçerlidir.

Başkaları benim oyunlarımı oynarken hile ya da sahtekarlık yaparsa ben ceza alır mıyım?

Başkaları sizin oyunlarını oynarken hile ya da sahtekarlık yaparsa, Aile Paylaşımı yetkileriniz kaldırılabilir ve hesabınız VAC cezası alabilir. Ayrıca, tüm VAC-cezalı oyunlar paylaşılabilir değildir. Sadece tanıdığınız ve güvendiğiniz Steam hesaplarını ve bilgisayarları yetkilendirin. Ve her zamanki gibi, Şifrenizi kimseye vermeyin.

Eğer VAC yasaklaması alırsanız hiçbir VAC korumalı oyunu paylaşamazsınız.

Aile Paylaşımı ile ilgili bir sorunu paylaşmak

Eğer Aile Paylaşımı ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız ve bunu topluluk ile tartışmak istiyorsanız Aile Paylaşımı Topluluk Tartışması forumunu kullanın.

Eğer rapor etmek istediğiniz bir sorun ya da bir hata varsa Steam Tartışma forumlarının Aile Paylaşımı Hata Raporları kısmını kullanın.

Eğer sorun yaşamaya devam ederseniz, Steam Destek'e başvurun.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın
Aile Kütüphanesi Paylaşımı Aile Görünümü