Menu główne

Czym jest udostępnianie gier na Steam?

Udostępnianie gier na Steam pozwala członkom rodziny i ich gościom grać w gry posiadane przez inną osobę, dzięki czemu mogą oni zdobywać własne osiągnięcia Steam oraz zapisywać ich własny stan gry na Steam Cloud. Działa to na zasadzie przyznawania dostępu do swoich gier członkom rodziny na współdzielonym komputerze.

Jak mogę podzielić się swoją biblioteką?

Krok 1 - zaloguj się na swoje konto Steam na komputerze, na którym chcesz się podzielić grami.

Krok 2 - upewnij się, że posiadasz włączony Steam Guard w kliencie Steam > Ustawienia > Konto.

Krok 3 - w panelu ustawień Steam wybierz zakładkę „Rodzinne” (lub w trybie Big Picture: Ustawienia > Udostępnianie gier). Tutaj możesz wybrać użytkowników, którzy również zalogowali się na tym komputerze, by podzielić się z nimi swoją biblioteką.

Kliknij na przycisk „Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze”.

Zaznacz kratkę obok konta, z którym chcesz się podzielić swoją biblioteką.

Jak mogę grać w gry innego użytkownika?

Krok 1 - upewnij się, że posiadasz włączony Steam Guard na swoim koncie Steam.

Krok 2 - w swojej bibliotece dostrzeżesz gry posiadane przez inne konta Steam, które używają tego samego komputera. Wybierz grę i kliknij na „Graj”, by zobaczyć które konto posiada tę grę i by poprosić o udostępnienie ich biblioteki.

Krok 3 - prośba o udostępnienie sprawi, że do właściciela gry zostanie wysłany e-mail z linkiem, dzięki któremu możliwe będzie zagranie w gry z jego biblioteki.

 

Współdzielone gry są dostępne tylko na komputerach, które zostały autoryzowane przez posiadacza konta. Oznacza to, że muszą zalogować się na swoje konto Steam na tym komputerze, aby móc autoryzować zarówno ten komputer, jak i wszystkie konta, które powinny móc dzielić się swoją biblioteką.

 

 

Współdzielone gry mogą być niedostępne, jeżeli biblioteka posiadacza konta jest obecnie używana na innym komputerze.

 

Jak mogę zaakceptować prośbę o udostępnienie?

Prośba o udostępnienie wysłana przez twojego znajomego lub członka rodziny dotrze do ciebie poprzez e-mail. Kliknij na link w niej, by autoryzować ten komputer i udzielić dostępu ich kontom Steam do twojej biblioteki.

Czy mogę współdzielić gry z użytkownikami, którzy ze mną nie mieszkają?

Pomimo tego, że usługa udostępniania gier może działać dla użytkowników uzyskujących dostęp do tej samej biblioteki gier z różnych lokacji, z powodu ograniczeń technicznych nie będziemy mogli udzielić wsparcia w przypadku napotkania błędów.

Chcę zagrać w swoją własną grę, ale w tej chwili ktoś gra w nią na innym koncie. Co mam zrobić?

Jako właściciel zawsze masz dostęp do swoich gier o dowolnej porze. Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie gry, w którą gra już inny użytkownik, to zostanie wyświetlony mu komunikat mówiący, że ma pięć minut na zakupienie gry lub wyjście z niej.

Czy mogę dzielić się konkretnymi grami?

Nie, bibliotekami dzieli się w całości. Nie możesz wybrać konkretnych gier, którymi chcesz się podzielić.

Dodatkowo użytkownicy, którym udostępnianych jest wiele bibliotek nie będą mieli możliwości wybrać osoby, od której jest pożyczana dana gra.

Czy mogę dzielić się wszystkimi grami na Steam?

Nie, z powodu ograniczeń technicznych niektóre gry na Steam nie mają takiej możliwości.

Na przykład nie można udostępniać tytułów, które do grania wymagają dodatkowego numeru seryjnego, konta w innym serwisie lub subskrypcji.

Nie można udostępniać DLC, jeżeli osoba pożyczająca od drugiego użytkownika posiada podstawową wersję gry.

Gry Free to Play wraz z zakupionymi DLC również nie mogą zostać udostępnione.

Jeżeli twoje konto posiada blokadę VAC, udostępnianie innych gier chronionych przez VAC nie będzie możliwe.

Czy dwóch użytkowników może dzielić się jedną biblioteką i równocześnie z niej korzystać?

Nie, w gry we współdzielonej bibliotece może grać tylko jeden gracz w danym czasie.

Czy istnieje limit kont, z którymi mogę współdzielić swoją bibliotekę?

Tak. Użytkownik może udostępnić gry ze swojego konta Steam na maksymalnie 5 innych kontach i na maksymalnie 10 urządzeniach na okres 90 dni. Do tego limitu wliczają się konta lub urządzenia, którym przestano udostępniać gry w tym samym okresie.

Jak mogę przestać udostępniać gry?

Możesz zalogować się do klienta Steam i odwiedzić zakładkę „Rodzinne” w ustawieniach, w której znajdziesz przycisk „Zarządzaj innymi komputerami”. Teraz możesz deautoryzować dowolny komputer lub konto.

Możesz także zdalnie deautoryzować komputery poprzez przeglądarkę. Odwiedź stronę „Szczegóły konta”, a następnie wybierz „Zarządzaj udostępnianiem gier”. Użycie zarówno klienta, jak i strony internetowej pozwoli ci na przejrzenie listy wszystkich dostępnych autoryzowanych urządzeń i wyłączyć dowolne z nich lub wszystkie jednocześnie.

Jak mogę sprawić, by wcześniej autoryzowane konto straciło dostęp do moich gier?

W tym samym menu ustawień, które opisano powyżej, możesz odznaczyć dowolne konta z listy autoryzowanych użytkowników, aby utracili oni dostęp do twojej biblioteki.

DLC i zawartość w grze

Osoba pożyczająca gry od drugiego użytkownika będzie posiadać dostęp do DLC, ale wyłącznie w sytuacji, jeśli nie posiada ona podstawowej wersji gry. Jeżeli już ją posiada, to DLC będą musiały zostać zakupione osobno.

Każdy z graczy może kupować, wymieniać się lub w inny sposób zdobywać zawartość w grze podczas grania w nią, ale przedmioty w grze nie są dzielone między kontami. Przedmioty pozostają własnością konta, które je zdobyło lub zakupiło.

Nie można otrzymać kart kolekcjonerskich podczas grania we współdzieloną grę.

Czy można dzielić się grami posiadającymi ograniczenia regionalne?

Nie, wszelkie ograniczenia regionalne wciąż mają zastosowanie w przypadku pożyczonych gier.

Co, jeśli osoba, która korzysta z mojej biblioteki, otrzyma blokadę za oszukiwanie lub wyłudzanie podczas grania we współdzielone gry?

Możemy odebrać ci dostęp do funkcji udostępniania gier, a twoje konto może otrzymać blokadę VAC, jeżeli osoba pożyczająca od ciebie gry dopuści się oszustwa lub wyłudzenia. Dodatkowo nie będzie można podzielić się grami zabezpieczonymi przez VAC. Zalecamy autoryzację znanych ci kont Steam oraz komputerów, wobec których masz pełne zaufanie. Pamiętaj, by nigdy nie zdradzać nikomu swojego hasła.

Jeżeli zostanie nałożona na ciebie blokada VAC, współdzielenie się grami zabezpieczonymi przez VAC nie będzie możliwe.

Zgłaszanie problemu z udostępnianiem gier

Jeżeli masz problem z udostępnianiem gier i chcesz go przedyskutować ze społecznością, odwiedź forum dyskusyjne udostępniania gier.

Jeżeli chcesz zgłosić nowy błąd, odwiedź dział poświęcony tej sprawie.

Jeżeli wciąż doświadczasz problemów, skontaktuj się z Pomocą techniczną Steam.

Powiązane artykuły
Udostępnianie gier Tryb rodzinny