Menu główne

Udostępnianie gier

Udostępnianie gier pozwala członkom rodziny na dzielenie się grami przy jednoczesnym posiadaniu oddzielnych kont.

Rodzina i goście mogą wzajemnie grać w swoje gry, zdobywając własne osiągnięcia Steam i zapisując swoje własne postępy w grze w Steam Cloud. Działa to poprzez przyznawanie innym osobom dostępu do gier na współdzielonym komputerze.

Problemy i ich rozwiązywanie

Konfiguracja udostępniania gier

Istnieją dwie zalecane metody autoryzowania udostępnianych bibliotek. Obie wymagają włączenia Steam Guard na wszystkich kontach.

Autoryzowanie innego użytkownika:
 1. Zaloguj się na swoje konto Steam na komputerze, na którym chcesz udostępnić gry.

 2. Upewnij się, że posiadasz włączony Steam Guard w kliencie Steam > Ustawienia > Konto.

 3. W panelu ustawień Steam wybierz zakładkę „Rodzinne” (lub w trybie Big Picture: Ustawienia > Udostępnianie gier). Tutaj możesz wybrać użytkowników, którzy również zalogowali się na tym komputerze, by udostępnić im swoją bibliotekę.

 4. Zaznacz pole „Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze”.

 5. Zaznacz pole obok konta, któremu chcesz udostępnić swoją bibliotekę.

Uzyskiwanie dostępu od właściciela:
 1. Upewnij się, że posiadasz włączony Steam Guard na swoim koncie Steam.

 2. W bibliotece zobaczysz gry posiadane przez inne konta Steam korzystające z tego samego komputera. Wybierz grę i kliknij „Graj”, by wysłać żądanie dostępu do tej konkretnej biblioteki.

 3. Żądanie dostępu wyśle posiadaczowi gry e-maila z linkiem umożliwiającym ci zagranie w gry z jego biblioteki.

 4. Posiadacz gry po kliknięciu linku w e-mailu autoryzuje ten komputer i przyzna dostęp twojemu kontu Steam do grania w jego gry.

Zarządzanie urządzeniami i użytkownikami udostępniania gier

Możesz zalogować się do klienta Steam i odwiedzić zakładkę „Rodzinne” w ustawieniach, gdzie znajdziesz przycisk „Zarządzaj innymi komputerami”. Tutaj możesz deautoryzować dowolny komputer lub konto, które zostały wcześniej autoryzowane, by miały dostęp do twojej biblioteki.

Zamiast tego możesz też zdalnie deautoryzować komputery przez internet. Odwiedź swoje szczegóły konta online a następnie wybierz „Zarządzaj udostępnianiem gier”. Używając dowolnej z metod możesz zobaczyć wszystkie obecnie autoryzowane urządzenia oraz konta i wyłączyć dowolne lub wszystkie z nich.

Wyłączanie udostępniania gier

W tych samych ustawieniach odznacz dowolne konto na liście autoryzowanych użytkowników, by odebrać mu dostęp do twoich gier.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę udostępnić moje gry użytkownikom, którzy ze mną nie mieszkają?

Pomimo tego, że usługa udostępniania gier może działać dla użytkowników uzyskujących dostęp do tej samej biblioteki gier z różnych lokacji, z powodu ograniczeń technicznych nie będziemy mogli udzielić wsparcia w przypadku napotkania błędów.

Chcę zagrać w swoją własną grę, ale w tej chwili ktoś gra w nią na innym koncie. Co mam zrobić?

Jako właściciel zawsze masz dostęp do swoich gier o dowolnej porze. Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie gry, w którą gra już inny użytkownik, to zostanie wyświetlony mu komunikat mówiący, że ma pięć minut na zakupienie gry lub wyjście z niej.

Czy mogę udostępnić konkretne gry?

Nie, biblioteki udostępnia się w całości. Nie możesz wybrać konkretnych gier, które chcesz udostępnić.

Dodatkowo użytkownicy, którym udostępnianych jest wiele bibliotek, nie będą mieli możliwości wybrać osoby, od której jest pożyczana dana gra.

Czy mogę udostępnić wszystkie gry na Steam?

Nie, z powodu ograniczeń technicznych niektóre gry na Steam nie mają takiej możliwości.

Na przykład nie można udostępniać tytułów, które do grania wymagają dodatkowego klucza produktu, konta w innym serwisie lub subskrypcji.

Nie można udostępniać DLC, jeżeli osoba pożyczająca od drugiego użytkownika posiada podstawową wersję gry.

Gry Free to Play wraz z zakupionymi DLC również nie mogą zostać udostępnione.

Jeżeli twoje konto posiada blokadę VAC, udostępnianie innych gier chronionych przez VAC nie będzie możliwe.

Czy dwóch użytkowników może dzielić się jedną biblioteką i równocześnie z niej korzystać?

Nie, w gry we współdzielonej bibliotece może grać tylko jedna osoba w danym czasie (w tym właściciel), nawet jeżeli użytkownicy chcą grać w różne gry.

Czy istnieje limit kont, którym mogę udostępniać swoją bibliotekę?

Tak. Użytkownik może udostępniać gry ze swojego konta Steam maksymalnie 5 innym kontom i maksymalnie 10 urządzeniom na okres 90 dni. Do tego limitu wliczają się konta lub urządzenia, którym przestano udostępniać gry w tym samym okresie.

DLC i zawartość w grze

Osoba pożyczająca gry od drugiego użytkownika będzie posiadać dostęp do DLC, ale wyłącznie w sytuacji, jeśli nie posiada ona podstawowej wersji gry. Jeżeli już ją posiada, to DLC będą musiały zostać zakupione osobno.

Każdy z graczy może kupować, wymieniać się lub w inny sposób zdobywać zawartość w grze podczas grania w nią, ale przedmioty w grze nie są dzielone między kontami. Przedmioty pozostają własnością konta, które je zdobyło lub zakupiło.

Nie można otrzymać kart kolekcjonerskich podczas grania w udostępnioną grę.

Czy można udostępniać gry posiadające ograniczenia regionalne?

Nie, wszelkie ograniczenia regionalne wciąż mają zastosowanie w przypadku pożyczonych gier.

Co, jeśli osoba korzystająca z mojej biblioteki zostanie przyłapana na oszukiwaniu lub wyłudzaniu podczas grania w udostępnione jej gry?

Możemy odebrać ci dostęp do funkcji udostępniania gier, a twoje konto może otrzymać blokadę VAC, jeżeli osoba pożyczająca od ciebie gry dopuści się oszustwa lub wyłudzenia. Dodatkowo nie można dzielić się wszystkimi grami zabezpieczonymi przez VAC. Zalecamy autoryzowanie znanych ci kont Steam oraz komputerów, wobec których masz pełne zaufanie. Pamiętaj, by nigdy nie zdradzać nikomu swojego hasła.

Jeżeli zostanie nałożona na ciebie blokada VAC, nie będziesz w stanie udostępniać gier zabezpieczonych przez VAC.

Rozwiązywanie problemów z udostępnianiem gier

Jeżeli doświadczasz problemów z całą udostępnioną biblioteką, to prawdopodobnie istnieje problem autoryzacyjny związany z urządzeniem lub użytkownikiem, który był autoryzowany wcześniej.

Jeżeli doświadczasz problemów z konkretną grą lub DLC w udostępnionej bibliotece, to prawdopodobnie mają one związek z grą, której nie można udostępniać z powodów opisanych w powyższej sekcji najczęściej zadawanych pytań.

Ponowna autoryzacja udostępnionej biblioteki

Ten pierwszy krok zawsze warto wykonać, by upewnić się, że udostępnianie gier działa poprawnie.

 1. Właściciel udostępnianej biblioteki musi przejść do swojej strony zarządzania udostępnianiem gier. Tam musi przejść do tabeli urządzeń i deautoryzować urządzenie, które sprawia problemy.

 2. Teraz osoba pożyczająca gry od ich właściciela powinna spróbować uruchomić jedną z gier we współdzielonej bibliotece, by spróbować zażądać dostępu.

 3. Żądanie dostępu spowoduje wysłanie do właściciela gry e-maila autoryzującego.

 4. Właściciel gry musi kliknąć link w e-mailu, by autoryzować ten komputer i udzielić dostępu do biblioteki.

Udostępniona biblioteka jest zablokowana

Ten błąd oznacza, że ktoś inny korzysta z udostępnionej biblioteki. W danym momencie może ona być używana tylko przez jednego użytkownika grającego tylko w jedną grę. Ma to również zastosowanie, gdy ta biblioteka jest wykorzystywana przez innego użytkownika w ramach funkcji udostępniania gier.

Przekroczono limit częstotliwości

Konto Steam może wykorzystać udostępnianie gier do autoryzacji maksymalnie 5 kont oraz 10 użytkowników w okresie 90 dni. Do tego limitu wliczają się konta/urządzenia, którym wcześniej udostępniono bibliotekę, po czym dostęp został im odebrany. Aby dodać nową autoryzację w ramach udostępniania gier po osiągnięciu limitu, użytkownicy muszą deautoryzować istniejące konta/urządzenia i odczekać 90 dni.

Musisz odczekać, aż minie odpowiedni czas, zanim autoryzacja innego urządzenia będzie możliwa. Pomoc techniczna Steam nie może wyzerować tego czasu.

Zgłaszanie problemu z udostępnianiem gier

Jeżeli masz problem z udostępnianiem gier i chcesz go przedyskutować ze społecznością, odwiedź forum dyskusyjne udostępniania gier.

Jeżeli chcesz zgłosić nowy błąd, odwiedź dział poświęcony tej sprawie.

Jeżeli wciąż doświadczasz problemów, skontaktuj się z Pomocą techniczną Steam.

Powiązane artykuły
Udostępnianie gier Tryb rodzinny