Ana Menü

Kalıcı Yasaklar ve Hediye Kısıtlamaları

VAC ve Oyun Yasaklarının etkin olduğu oyunlar, kendi hesabınız için veya hemen hediye edilmek için satın alınabilir. Ancak artık bu oyunlar, daha sonra takas edilmek üzere envanterinizde saklanamazlar. Eğer bir oyunu bir kullanıcıya hediye eder ve bu kullanıcı da VAC yasaklaması alırsa, bu oyunu tekrar bu kullanıcıya hediye edemeyeceksiniz.

Valve Anti Hile Teknolojisi (VAC)

Steam'deki birçok oyun, hilecilerin çok oyunculu oyunlar için olan güvenli sunuculardan yasak almasına sebebiyet veren Valve Anti Hile Sistemini (VAC) veya üçüncü taraf bir anti hile sistemini kullanmaktadır. VAC yasaklamaları kalıcıdır ve hesaptan kaldırılamaz. Eğer bir VAC yasaklaması yanlışlıkla uygulandıysa, VAC takımı tarafından otomatik olarak geri çekilecektir.

VAC ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

Oyun Yasaklamaları

Oyun Yasaklamaları, oyun geliştiricileri tarafından VAC tespitinin dışında kalan kötü amaçlı davranışları kontrol altına almak için kullanılmaktadır. Oyun yasaklamaları oyun geliştiricisi tarafından belirlenmektedir; yasaklama süreleri günlükten kalıcıya kadar olan bir aralıkta değişkenlik gösterebilir.

Oyun Yasaklamaları ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

Bunlar hediye vermeyi ne yönde etkileyecek?

Bir kullanıcı VAC veya Oyun yasaklaması aldığında, o kullanıcının Steam hesabı güven altına alınmış çok oyunculu sunucularında oynamaktan yasaklanır. Bu, hile yapan oyuncuların bir hesapta o oyunun kopyalarını stoklamalarına ve bu kopyaları hile yapmaya devam edecekleri düşük değere sahip hesaplara hediye etmelerine neden oluyordu. Bu soruna bir çözüm olarak artık Steam, kullanıcıların, VAC veya Oyun Yasaklamasının etkin olduğu oyunların hediye kopyalarını envanterlerinde tutmalarına izin vermemektedir. Buna ek olarak, eğer bir hesap VAC yasağı veya kalıcı olarak Oyun Yasaklaması almış başka bir oyuncuya direkt olarak hediye gönderirse, hediye gönderen hesabın artık o oyunu hediye etmesine izin verilmeyecektir.

Çevrimiçi oyun topluluklarına katılan oyuncuların çok oyunculu tecrübelerini en üst düzeyde tutmak maksadıyla bu önlemleri almış bulunmaktayız. Envantere hediye ekleme kısıtlamasının sıkıntı yaratacağını anlamakla beraber, bu önlemlerin karşınıza çıkabilecek hilecilerin sayısını azaltacağına inanmaktayız.

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın