Ana Menü

0x adresindeki Komut Seti 0x adresindeki ilgili bellek Bellek okunamadı

Bu hatayı alıyorum: 'The Instruction at 0x####### referenced memory at 0x#######. Bellek 'okunamadı'

Arka Plan Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Bu hatanın en genel nedeni, arka plandaki bir uygulamanın oyun ile çakışmasıdır. Bütün arka plan uygulamalarını kapatmak için lütfen bu rehberdeki talimatları uygulayın.

 

Sisteminizi Güncelleyin

 1. Source tabanlı oyunların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için DirectX gerekmektedir. Cihazınızdaki DirectX'i güncellemek için lütfen DirectX Ayarlarını Kontrol Etmek konusundaki talimatları takip edin.
 2. Ayrıca güncellenmemiş ve hasarlı ses ve görüntü sürücüleri de soruna neden olabilir - sürücülerinizi güncellemek için Sürücüleri Güncellemek konusundaki talimatları uygulayın.
 3. Sisteminizin işletim sistemini, anakart sürücülerini ve BIOS'unu güncellemek için lütfen aşağıdaki bağlantıları kullanın:
 4. Hatanın yüklemedeki bir hatadan ötürü olup olmadığını anlamak için GCF önbellek dosyalarını doğrulayın
 5. Bazı kullanıcılar da bu sorunun tam sistem dosya kontrolü yaparak hasarlı sistem dosyalarını onarılabildiğini bildirdi:
  1. Başlat tuşuna basın
  2. Çalıştır...'ı seçin
  3. cmd yazıp Tamam'a tıklayarak komut istemini açın
  4. Sistem dosyalarını kontrol etmek için sfc /scannow yazın
  5. Eğer belirtilirse hasarlı dosyaları onarın

 

Sistem Bildirimlerini Devre Dışı Bırakın

 1. Sisteminize hız aşırtma (overclock) yapmadığınızdan emin olun.
 2. Sistem yenilenme oranını zorlayan programları devre dışı bırakın ve/veya kaldırın..
 3. Lütfen geçici olarak üçüncü parti ses ve video kod çözücü yazılımları kaldırın (K-Lite kod çözücü paketinin bu soruna sebep olduğu bilinmektedir).
 4. Eğer ATI grafik kartı kullanıyorsanız, lütfen ATI-ACE, ATI-SMART, Trueform ve Catalyst AI'yi kaldırın - test etmek için VPU Kurtarma'yı devre dışı bırakın.

 

Gelişmiş Sorun Giderme Adımları

Lütfen her adımdan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini test etmek için cihazınızı yeniden başlatın.

 1. Oyunu pencere modunda başlatmayı denemek üzere oyunun başlatma özelliklerine şunu ekleyin:

  -window +mat_forcehardwaresync 0

  Oyun başlatma özelliklerini değiştirmeye dair daha fazla bilgi Oyun Başlatma Özelliklerini Ayarlama konusuna göz atın.

 2. Disk bellek dosyası: Bilgisayarınızın disk bellek dosyasını devre dışı bırakın (yeniden başlatma gerektirir) ve dosyayı kullanılan RAM'in 1 ila 2 katına ayarlayın. Bu ayar Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş > Performans > Gelişmiş > Sanal Bellek konumunda bulunabilir
 3. Eğer İşletim Sisteminizde İngilizceden farklı bir dil kullanıyorsanız, konsol tuşunuzun Steam'in tanımlayamayacağı bir karakter olmadığına emin olun. (Mesela § geçerli değildir)
 4. Bütün hızlı mesajlaşma programlarını devre dışı bırakın ve masaüstüne geçiş yapmayın, oyundan böyle çıkış yapmak sorunu tetikliyor olabilir.
 5. Eğer iki veya daha fazla bellek modülü kullanıyorsanız, sadece bir modülle çalıştırmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Bellek modülü sayısını düşürmek, bellek zamanlamasını verimli bir şekilde arttıracaktır. Eğer oyun bir modülle normal bir şekilde çalışırken iki modülle çalışmıyorsa bu, anakart zamanlama sorununuz olduğu ve bazı değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelir. Lütfen herhangi bir değişiklik yapmadan önce anakart kullanma kılavuzunu okuyun.
  • Bellek zamanlamasını elle düzenleyin, bazı anakartlar "tutucu" bir zamanlamaya sahiptir veya elinizle CAS ve ön belleğe almayı arttırabilirsiniz. Eğer CAS 2.0'a ayarlanmışsa 2.5'e yükseltin. Eğer ön belleğe alma 6'ya ayarlanmışsa 7 veya daha üstüne yükseltin (en fazla 11).
  • Eğer anakartınız destekliyorsa bellek çekirdeğinin voltajını az miktarda yükseltin ancak anakart kullanma kılavuzuna da başvurun. Voltajı arttırmak belleğin hızını verimli bir şekilde arttıracaktır ancak aynı zamanda sıcaklığı da arttıracaktır.
  • BIOS'unuzdaki CAS gecikmesinin, RAM'inizin desteklediği CAS oranını karşıladığından emin olun- lütfen RAM ile çalışmaya dair detaylı teknik bilgi için aşağıdaki Vikipedi maddesine bakın:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_random_access_memory
    

Portal ile Intel ekran kartı kullanmak

Eğer bu hatayla ilk portala girdikten sonra karşılaşıyorsanız, lütfen Day of Defeat: Source, Portal, Team Fortress 2, and HL2: Episode 2 ile Intel Görüntü Kartları makalesini inceleyin.

Diğer kullanıcılar ise Intel ekran kartı kullanımı konusunda bu forum konusunu faydalı buldu.

Ayrıca bu sorun oyunun gereksinimlerini tam karşılamayan bir Intel ekran kartından kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda ise kullanılan ekran kartını değiştirmeniz gerekebilir.

 

 

Steam ile sorununuz mu var?

Steam Desteğine Ulaşın
0x adresindeki Komut Seti 0x adresindeki ilgili bellek Bellek okunamadı Intel Video Kartları ile Source oyunları