Menu główne

 

 

Uważaj na phishing kont:

  • NIGDY nie podawaj innej osobie swojego hasła.
  • NIGDY nie klikaj na nieznane linki z niezaufanych źródeł z twojej listy znajomych.
  • NIGDY nie zgadzaj się na prowadzenie rozmowy z osobą, która podaje się za pracownika Pomocy technicznej Steam, przez Discord albo jakikolwiek inny system czatu, nawet jeśli proponuje ci to osoba z twojej listy znajomych.
  • Nie ma czegoś takiego jak „fałszywe zgłoszenie”, co do którego ty, jako właściciel konta, musiałbyś podjąć stosowne kroki celem wyjaśnienia sprawy. Uważaj, to oszustwo!
 

 

Włącz weryfikację dwuetapową Steam Guard

Steam Guard to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który może zostać włączony na twoim koncie Steam. Po uruchomieniu Steam Guard każdy, kto będzie chciał zalogować się na twoje konto Steam z nierozpoznanego komputera, musi przejść przez dodatkową autoryzację. Na twój e-mail zostanie wysłany specjalny kod dostępu, który musi zostać wprowadzony do Steam przed ukończeniem logowania. Ta funkcjonalność jest również dostępna w aplikacji mobilnej Steam na smartfony w ramach mobilnego tokenu uwierzytelniającego Steam Guard.

Jak zainstalować mobilny token uwierzytelniający Steam Guard?

Zweryfikuj swój adres e-mail na Steam

Weryfikacja adresu e-mail na Steam zwiększa stopień bezpieczeństwa twojego konta Steam. Po zweryfikowaniu adresu e-mail na Steam wymagane będzie podanie adresu e-mail oraz hasła w celu zmiany jakichkolwiek danych logowania dla swojego konta, jak np. hasła czy adresu e-mail. Pomaga to w dalszej ochronie twojego konta Steam przed kradzieżą przez potencjalnego internetowego wyłudzacza.

Jak zweryfikować swój adres e-mail na Steam?

Znajomi na Steam

Każdy może wysłać ci zaproszenie

Użytkownicy mogą dodać cię do swojej listy znajomych poprzez obserwację twojego pseudonimu w grze lub jeśli znają adres e-mail twojego konta. Zalecamy szczególną ostrożność, ponieważ dodani przez ciebie użytkownicy mogą nie być ludźmi, których znasz.

Miej na uwadze, że użytkownicy mogą w każdym momencie zmienić pseudonim wyświetlany na liście znajomych.

Wyłudzenie konta

Próba oszukania innych użytkowników w celu wyłudzenia informacji dotyczących hasła jest powszechnie nazywana „phishingiem”. Niestety, niektórzy używają złudnych personaliów w celu żądania podania informacji o haśle od innych użytkowników. Pomoc techniczna Steam nie używa sieci znajomych do kontaktu z użytkownikami i nie żąda informacji na temat klucza gry lub płatności kartą płatniczą.

Jeśli otrzymasz link od innego użytkownika, zwłaszcza obiecującego darmowy dostęp do gier lub zawartości na Steam, zachowaj największą ostrożność! Wszystkie oficjalne logowania Steam są przekierowywane do domen steampowered.com lub steamcommunity.com, a oficjalne strony będą posiadały certyfikat Extended Validation SSL, który większość aktualnych przeglądarek zidentyfikuje zielonym tekstem lub zielonym podświetleniem w pasku adresu „Valve Corp. [US]” obok adresu. Jeśli podejrzewasz, że strona prosząca o podanie danych logowania nie jest oficjalną stroną Steam, nie wpisuj żadnych informacji na tej stronie i ją zlekceważ.

Rzeczy, na które warto uważać

Złodzieje kont mają kilka podstawowych metod ataku, a większość z nich polega na dezinformacji lub podstępie. Nie można ukraść twojego konta, jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń i powstrzymasz się z udostępnianiem swojego konta.

Uważaj na te działania:

Prośby o login i hasło

Odmawiaj prośbom o informacje na temat loginu i hasła od innych użytkowników. Nie dziel się z nikim swoimi danymi logowania. Żaden klan gry o wysokiej reputacji nie poprosi cię o podanie swoich danych logowania w celu dołączenia do niego. Administrator serwera gry nie potrzebuje twoich danych konta Steam.

Nieproszone wiadomości od „Pomocy technicznej Steam” (oszustwa phishingowe)

Ignoruj nieproszone wiadomości od „Pomocy technicznej Steam”, chyba że wiadomość pochodzi ze strony support.steampowered.com. Nigdy nie zdradzaj nikomu swojego hasła.

Złośliwe programy w pobieranych plikach

Pliki wykonywalne (.exe), wygaszacze ekranu systemu Windows (.scr), biblioteki dynamiczne (.dll) i pliki wsadowe (.bat) oferowane jako część „modyfikacji” powszechnie posiadają złośliwe oprogramowanie zaprojektowane do kradzieży danych logowania Steam. Programy hakujące są kolejnym częstym źródłem złośliwego oprogramowania.

Przykłady próby kradzieży konta

Listę najczęstszych oszustw sporządzoną przez społeczność znajdziesz tutaj (j. ang.).

Ogólne porady dotyczące bezpieczeństwa

Oprócz wybrania silnego hasła dobrym pomysłem jest zabezpieczenie swojego systemu w następujące sposoby:

Zweryfikuj swój adres e-mail na Steam.

Stwórz silne hasło

Silne hasło jest obowiązkowym pierwszym krokiem w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla swojego konta. Twoje hasło powinno spełniać wszystkie minimalne wymagania podane poniżej:

  • Użyj przynajmniej 6 znaków.
  • Użyj kombinacji małych i dużych liter.
  • Użyj w haśle przynajmniej jednej cyfry.
  • Nie używaj imion, wyrazu znajdującego się w słowniku lub serii liter występujących obok siebie na klawiaturze („qwerty” lub „12345” nie są bezpiecznymi hasłami).
Używaj unikatowych haseł

Upewnij się, że używasz różnych haseł do swojego konta Steam i konta e-mail.

Jeśli udzielasz się na jakichkolwiek forach gier, upewnij się, że twoja nazwa użytkownika i hasło na tych stronach różni się od nazwy i hasła konta Steam.

Przeskanuj swój komputer

Skanuj regularnie swój komputer w poszukiwaniu wirusów, keyloggerów, spyware'u i innego szkodliwego oprogramowania za pomocą programu antywirusowego posiadającego aktualną bazę wirusów.

Unikaj niezabezpieczonych komputerów

Unikaj logowania na swoje konto Steam w kafejkach internetowych lub współdzielonych komputerach – jeśli musisz użyć komputera, który nie należy do ciebie, upewnij się, że został on przeskanowany w poszukiwaniu wirusów, trojanów i keyloggerów.

Zawsze wylogowuj się ze swojego konta na współdzielonych komputerach

Jeśli maszyna, której używasz do logowania na Steam ma kilku użytkowników, nie zapomnij w pełni zamknąć Steam (wylogować się) po zakończeniu korzystania z komputera. Jeśli przy logowaniu została zaznaczona opcja „Zapamiętaj moje hasło” bądź Steam został zminimalizowany do zasobnika systemowego, ale nie w pełni wyłączony, inny użytkownik może dostać się do twojego konta.

 

Ważne:

Zgłaszaj kradzieże i podejrzane aktywności

Jeśli twoje konto zostało skradzione, zapoznaj się z artykułem na temat odzyskiwania skradzionego lub przejętego konta Steam.

Jeśli inny użytkownik poprosi cię o dane logowania do twojego konta, zgłoś niewłaściwe zachowania w Społeczności Steam.

 

Powiązane artykuły
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa konta Jak mogę skontaktować się z Pomocą techniczną Steam?
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa konta Odzyskiwanie skradzionego lub przejętego konta Steam
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa konta Error verifying STEAM UserID ticket
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa konta Weryfikacja adresu e-mail